Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (290 entries)

en: Attachment Page
fr: Page en attachement

en: File
fr: Fichier

en: Displays a simple image.
fr: Affiche une image simple.

en: Embedded Video (PB)
fr: Vidéo intégrée (PB)

en: Embeds a video.
fr: Intègre une vidéo.

en: Video
fr: Vidéo

en: Self Hosted Video (PB)
fr: Video hébergée (PB)

en: A self hosted video player.
fr: Un lecteur vidéo hébergé.

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Poster URL
fr: URL de l'affiche

en: An image that displays before the video starts playing.
fr: Une image qui se affiche avant que la vidéo commence à jouer.

en: Auto Play Video
fr: Vidéo à démarrage automatique

note: Description of the plugin/theme
en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
fr: Un constructeur de page responsive en glisser / déposer qui simplifie la construction de votre site.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Page Builder by SiteOrigin
fr: Page Builder par SiteOrigin

en: Bundled Widgets
fr: Widgets groupés.

en: Include the bundled widgets.
fr: Inclure les widgets groupés.

en: Display
fr: Affichage

en: Should the layout collapse for mobile devices.
fr: Est ce que la mise en page doit se reduire pour les appareils mobiles.

en: Cell Side Margins
fr: Marges des bords de cellule

en: Inline CSS
fr: CSS incorporée

note: TRANSLATORS: This is the name of a widget
en: Layout Builder
fr: Mise en page Builder

en: Open Builder
fr: Ouvrir le Builder

en: Post Content
fr: Publier le contenu

en: None
fr: Aucun

en: Title
fr: Titre

en: Featured Image
fr: Photo descriptive

en: Display Content
fr: Afficher le contenu

en: Post Loop
fr: Boucle d'articles

en: Your theme doesn't have any post loops.
fr: Votre thème n'a pas de boucles d'articles.

en: Template
fr: Modèle

en: More Link
fr: Lien "voir plus"

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
fr: Si le modèle le prend en charge, couper les articles et afficher le lien "voir plus"

en: Post Type
fr: Type d'article

en: Posts Per Page
fr: Article par page

en: Order By
fr: Trier par

en: Post ID
fr: Article ID

en: Author
fr: Auteur

en: Name
fr: Nom

en: Modified
fr: Modifié

en: Random
fr: Aléatoire

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Menu Order
fr: Ordre du menu

en: Post In Order
fr: Article dans l'ordre

en: Order
fr: Ordre

en: Descending
fr: Descendant

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Sticky Posts
fr: messages collantes

en: Default
fr: Par défaut

en: Ignore Sticky
fr: Ignorer Post-it

en: Exclude Sticky
fr: Exclure Post-it

en: Only Sticky
fr: Seulement Post-it

en: Additional
fr: Supplémentaire

en: Additional Arguments
fr: Arguments supplémentaires

en: Gallery (PB)
fr: Galerie (PB)

en: Displays a gallery.
fr: Affiche une galerie.

en: Gallery Images
fr: Galerie d'images

en: edit gallery
fr: Édition de la galerie

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
fr: IDs séparées par des virgules.Cela s'applique à tous les attachements actuels de la page.

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Large
fr: Grand

en: Medium
fr: Moyen

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Full
fr: Plein

en: Gallery Type
fr: Type de Galerie.

en: Columns
fr: Colonnes

en: Link To
fr: Lié à

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Destination URL
fr: URL de destination

en: Animated Image (PB)
fr: Image animée (PB)

en: An image that animates in when it enters the screen.
fr: Une image qui s'anime quand elle arrive à l'écran.

en: Fade In
fr: Fondu d'entrée

en: Slide Up
fr: Glisse vers le haut

en: Slide Down
fr: Glisse vers le bas

en: Slide Left
fr: Glisse vers la gauche

en: Slide Right
fr: Glisse vers la droite

en: Button (PB)
fr: Bouton (PB)

en: Text
fr: Texte

en: Open In New Window
fr: Ouvre dans une nouvelle fenêtre

en: Button Alignment
fr: Alignement du bouton

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Center
fr: Centre

en: Justify
fr: Justifié

en: Call To Action (PB)
fr: Appel à l'action (PB)

en: A Call to Action block
fr: Un appel à bloquer l'action

en: Sub Title
fr: Sous-titre

en: Button Text
fr: Bouton texte

en: Button URL
fr: Bouton URL

en: Button
fr: Bouton

en: List (PB)
fr: Liste (PB)

en: Displays a bullet list of elements
fr: Affiche une liste à puces d'éléments

en: Start each new point with an asterisk (*)
fr: Commencez chaque nouveau point par un astérisque (*)

en: Price Box (PB)
fr: Boîte de prix (PB)

en: Price
fr: Prix

en: Per
fr: Par

en: Information Text
fr: Texte d'information

en: Features Text
fr: Texte de caractéristiques

en: Feature List
fr: Liste des fonctionnalités

en: Testimonial (PB)
fr: Témoignage (PB)

en: Location
fr: La location

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
fr: Une mise en page SiteOrigin Builder complète sous forme de widget.

en: Displays a bullet list of points
fr: Affiche une liste à puces de points

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
fr: Arguments de requête supplémentaires. Voir 1{query_posts}.

en: How the background image is displayed.
fr: Comment l'image d'arrière-plan est affiché.

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border color of the row.
fr: Couleur de la bordure de la rangée.

en: Widget Class
fr: Classe du widget

en: Padding around the entire widget.
fr: Rembourrage autour du widget entier.

en: Background color of the widget.
fr: La couleur d'arrière-plan du widget.

en: Background image of the widget.
fr: Image d'arrière-plan du widget.

en: Border color of the widget.
fr: Couleur de la bordure du widget.

en: Font Color
fr: Couleur de la police

en: Color of text inside this widget.
fr: Couleur du texte à l'intérieur de ce widget.

en: Install Page Builder Plugin
fr: Installer le plugin Page Builder.

en: Installing %s
fr: Installation %s

en: Page Builder Content
fr: Contenu de Page Builder

en: Row Styles
fr: Styles de la ligne

en: Widget Styles
fr: Styles du widget

en: Attributes
fr: Attributs

en: Layout
fr: Disposition

en: Theme
fr: Thème

en: Select Image
fr: Sélectionner l'image

en: Remove
fr: Supprimer

en: Enabled
fr: Activé

en: SiteOrigin Button
fr: Bouton SiteOrigin

en: A simple button
fr: Un simple bouton

en: SiteOrigin Widgets Bundle
fr: Pack de widgets SiteOrigin

en: SiteOrigin Image
fr: image SiteOrigin

en: Choose images from your media library.
fr: Choisissez des images à partir de votre bibliothèque de médias.

en: SiteOrigin Slider
fr: Slider SiteOrigin

en: A basic slider widget.
fr: Un widget de slider de base

en: SiteOrigin Features
fr: Caractéristiques de SiteOrigin

en: Display site features as a collection of icons.
fr: Afficher les caracteristiques du site comme un ensemble d'icônes.

en: SiteOrigin Post Carousel
fr: Carousel d'articles SiteOrigin

en: Display your posts as a carousel.
fr: Affichez vos articles comme un carrousel

en: Widgets Bundle
fr: Pack de Widgets

en: Page Builder Widgets
fr: Widgets de Page Builder

en: WordPress Widgets
fr: Widgets de WordPress

en: Recommended Widgets
fr: Widgets recommandés

en: Page Builder Settings
fr: Paramètres de Page Builder

en: General
fr: Général

en: Post Types
fr: Types d'articles

en: The post types to use Page Builder on.
fr: Les types d'articles sur lesquels sont appliqués Page Builder.

en: Widget Title HTML
fr: Titre de widget HTML

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
fr: Le code HTML utilisé pour les titres de widgets. {{title}} est remplacé par le titre du widget.

en: Legacy Bundled Widgets
fr: Pack de Widgets Heritage (Legacy)

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
fr: Charger les widgets Heritage (Legacy) depuis Page Builder 1.

en: Display recommend widgets in Page Builder add widget dialog.
fr: Afficher les widgets recommandés dans la boîte de dialogue ajouter widget de Page Builder

en: Responsive Layout
fr: Disposition Responsive

en: Collapse widgets, rows and columns on mobile devices.
fr: Réduire widgets, lignes et  colonnes sur les appareils mobiles.

en: Mobile Width
fr: Largeur mobile

en: Device width, in pixels, to collapse into a mobile view .
fr: Largeur de l'ecran, en pixels, à laquelle reduire dans une vue Mobile.

en: Row Bottom Margin
fr: Marge en bas de ligne

en: Default margin below rows.
fr: Marge par défaut sous les rangées.

en: Row Gutter
fr: Goutiere de la rangée

en: Default spacing between columns in each row.
fr: L'espacement par défaut entre les colonnes dans chaque rangée.

en: Full Width Container
fr: Pleine largeur du conteneur

en: The container used for the full width layout.
fr: Le conteneur utilisé pour la mise en page en pleine largeur.

en: Content
fr: Contenu

en: Copy Content
fr: Copier le contenu

en: Copy content from Page Builder to post content.
fr: Copier le contenu depuis Page Builder vers le contenu de la page

en: Search Settings
fr: Paramètres de recherche

en: Settings Saved
fr: Paramètres enregistrés

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Custom Home Page Builder
fr: Page d'accueil Page Builder personnalisée

note: TRANSLATORS: This is the default name given to a user's home page
en: Home Page
fr: Page d'acceuil

en: All Widgets
fr: Tous les widgets

en: Missing Widget
fr: Widgets manquants

en: Page Builder doesn't know about this widget.
fr: Page Builder ne connaît pas ce widget.

note: TRANSLATORS: Number of seconds since
en: %d seconds
fr: %d secondes

note: TRANSLATORS: Number of hours since
en: %d hours
fr: %d heures

note: TRANSLATORS: A single second since
en: %d second
fr: %d secondes

note: TRANSLATORS: A single hour since
en: %d hour
fr: %d heure

note: TRANSLATORS: Time ago - eg. "1 minute before".
en: %s before
fr: %s avant

en: Now
fr: Maintenant

en: Current
fr: Courant

en: Version restored
fr: Version restaurée

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is deleted
en: Widget deleted
fr: Widget supprimé

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is added
en: Widget added
fr: Widget ajouté

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is edited
en: Widget edited
fr: Widget édité

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is duplicated
en: Widget duplicated
fr: Widget dupliqué

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget position is changed
en: Widget moved
fr: Widget déplacé

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is deleted
en: Row deleted
fr: Rangée supprimée

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is added
en: Row added
fr: Rangée  ajoutée

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is edited
en: Row edited
fr: Rangée  éditée

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row position is changed
en: Row moved
fr: Rangée déplacée

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is duplicated
en: Row duplicated
fr: Rangée  dupliquée

en: Cell resized
fr: Cellule redimensionnée

en: Prebuilt layout loaded
fr: Mise en page predefinie chargée

en: Are you sure you want to overwrite your current content? This can be undone in the builder history.
fr: Etes-vous sûr de vouloir remplacer votre contenu actuel? Cela peut être annulée dans l'historique du Builder.

en: Loading prebuilt layout
fr: Chargement de la mise en page prédéfinie

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
fr: Voulez-vous copier le contenu existant de cet éditeur vers Page Builder?

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
fr: Voulez-vous effacer votre contenu de Page Builder et revenir à l'utilisation de l'éditeur visuel?

note: TRANSLATORS: This is the title for a widget called "Layout Builder"
en: Layout Builder Widget
fr: Widget Mise en Page Builder

note: TRANSLATORS: A standard confirmation message
en: Are you sure?
fr: Etes-vous sûr?

en: Page Builder layouts
fr: Mise en page Page Builder

en: Error uploading or importing file.
fr: Erreur lors du téléversement ou de l'importation du fichier.

en: Untitled Widget
fr: Widget sans titre.

en: Edit Home Page
fr: Modifier la page d'accueil

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
fr: Sauvegarder et recharger cette page pour commencer à utiliser le widget après l'avoir installé.

en: Support Forum
fr: Forum d'aide.

en: Newsletter
fr: Bulletin d'information

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Desactivé

en: Custom Home Page
fr: Page d'accueil personnalisée

en: Save Home Page
fr: Enregistrer la page d'accueil

en: This interface requires Javascript
fr: Cette interface nécessite Javascript

en: You can use SiteOrigin Page Builder to create home and sub pages, filled your own widgets.
fr: Vous pouvez utiliser SiteOrigin Page Builder pour créer la page d'acceuil et d'autres pages, insérer vos propres widgets.

en: The page layouts are responsive and fully customizable.
fr: Les mises en page sont réactives et entièrement personnalisables.

en: Add Widget
fr: Ajouter un widget

en: Add Row
fr: Ajouter une rangée

en: Prebuilt
fr: Prédéfini

en: History
fr: Histoirique

en: Live Editor
fr: Éditeur

en: Switch to Editor
fr: Passez à l'éditeur

en: Edit Row
fr: Modifier la rangée

en: Duplicate Row
fr: Dupliquer la rangée

en: Delete Row
fr: Supprimer la rangée

en: Edit
fr: Éditer

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Done
fr: Terminé

en: Add New Widget %s
fr: Ajouter un nouveau widget %s

en: Search Widgets
fr: Rechercher des widgets

en: Close
fr: Fermer

en: Add New Row
fr: Ajouter une nouvelle ligne

en: Left to Right
fr: De gauche à droite

en: Right to Left
fr: De droite à gauche

en: Set
fr: Fixé

en: Insert
fr: Insérer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Prebuilt Layouts
fr: Mise en page prédéfinis

en: Search
fr: Rechercher

en: Theme Defined
fr: Thème défini

en: Import/Export
fr: Importer/Exporter

en: Clone: %s
fr: Clone:%s

en: Drop import file here
fr: Déposez le fichier d'importation ici

en: Or
fr: Ou

en: Select Import File
fr: Sélectionnez le fichier à importer

en: Download Layout
fr: Télécharger la mise en page

en: Page Builder Change History
fr: Historique des modifications Page Builder

en: Restore Version
fr: Restaurer version

en: Close Live Editor
fr: Fermer l'éditeur

en: Copy content from Page Builder into the standard content editor.
fr: Copier le contenu de Page Builder dans l'éditeur de contenu standard.

en: Disable animations for improved performance.
fr: Désactiver les animations pour améliorer les performances.

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
fr: Le widget 1{%1$s} n'est pas disponible. S.V.P. essayer de trouver et installer le plugin manquant. Publier sur les deux 2{forums de support} si vous avez besoin d'aide.

note: TRANSLATORS: This message gives suggestions of next steps for the user x{...} is used to insert links
en: Add a 1{widget}, 2{row} or 3{prebuilt layout} to get started. Read our 4{documentation} if you need help.
fr: Ajouter un 1{widget} de, 2{rangée} ou 3{layout prédéfini} pour commencer. Lisez notre 4{documentation} si vous avez besoin d'aide.

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
fr: Activer plus de widgets dans les 1{paramètres Widgets Bundle}.

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
fr: Installez le 1{Widgets Bundle} pour obtenir des widgets supplémentaires.

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
fr: Vous pouvez activer les widgets hérités(PB) dans les paramètres 1{Page Builder}.

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
fr: Vous devez installer 1{%1$s} pour utiliser le widget 2{%2$s}.

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
fr: S.V.P lire le 1{guide des réglages } de la documentation Page Builder pour obtenir de l'aide.

en: Home page updated. 1{View page}.
fr: Page d'accueil mise à jour. 1{Voir la page} .

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
fr: Lire le 1{documentation complète} sur SiteOrigin. Poser une question sur notre 2{forum de support} si vous avez besoin d'aide et inscrivez-vous à 3{notre newsletter} pour demeurer à jour avec les développements futurs.

en: 1{Set row layout}: %1$s columns with a ratio of %2$s going from %3$s
fr: 1{Définir la disposition de ligne}: %1$s colonnes avec un ratio de %2$s passant de %3$s

en: Enable
fr: Activer

en: Next
fr: Suivant

en: Search Results For:
fr: Résultats de recherche pour :

en: Column
fr: Colonne

en: Read More
fr: Lire plus

en: Previous
fr: Précédent

en: SiteOrigin Editor
fr: Éditeur SiteOrigin

en: No description
fr: Pas de description

en: Your theme doesn't have any prebuilt layouts.
fr: Votre thème n'a pas de mises en page prédéfinies.

en: You can still clone existing pages though.
fr: Vous pouvez toujours cloner les pages existantes.

en: Clone
fr: Cloner

note: TRANSLATORS: Indicate if there are items to clone. %s will be pages, posts, etc.
en: There are no %s with Page Builder content to clone.
fr: Il n'y a pas %s avec le contenu de Page Builder  à cloner.

en: Row Class
fr: Classe de  cette rangée

en: A CSS class
fr: Classe CSS

en: Cell Class
fr: Classe de Cellule

en: Class added to all cells in this row.
fr: Class ajoutée à toutes les cellules de cette rangée

en: CSS Styles
fr: Styles CSS

en: CSS Styles, given as one per row.
fr: Styles CSS, remplir un style par rangée.

en: Bottom Margin
fr: Marge inférieure

en: Space below the row.
fr: Espace sous la rangée.

en: Gutter
fr: Gouttière

en: Amount of space between columns.
fr: Dimension de l'espace entre les colonnes.

en: Padding
fr: Rembourrage

en: Padding around the entire row.
fr: Rembourrage autour de la rangée.

en: Row Layout
fr: Mise en ligne

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Full Width Stretched
fr: La Largeur pleine a Étiré

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background color of the row.
fr: Couleur d'arrière-plan de la rangée.

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Background image of the row.
fr: Image d'arrière-plan de la rangée.

en: Background Image Display
fr: Affichage de l'image d'arrière-plan

en: Tiled Image
fr: Image en mosaïque

en: Cover
fr: Couverture

en: Centered, with original size
fr: Centré, avec la taille originale
