Responsive 4.2.2 - en to de_DE translation catalogue (457 entries)

en: Activating
de_DE: Aktivieren

en: Not connect. Verify Network.
de_DE: Keine Verbindung herstellen. Überprüfen Sie das Netzwerk.

en: Requested page not found. [404]
de_DE: Angeforderte Seite wurde nicht gefunden. [404]

en: Internal Server Error [500]
de_DE: Interner Serverfehler [500]

en: Requested JSON parse failed
de_DE: Angeforderte JSON-Analyse fehlgeschlagen

en: Time out error
de_DE: Timeout-Fehler

en: Ajax request aborted
de_DE: Ajax-Anfrage abgebrochen

en: Uncaught Error
de_DE: Uncaught Fehler

en: Install and activate &raquo;
de_DE: Installieren und aktivieren &raquo;

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: Free
de_DE: Kostenlos

en: Slider, portfolio, pricing tables, WooCommerce widgets etc
de_DE: Slider, Portfolio, Preistabellen, WooCommerce Widgets usw.

en: Optimized for speed, loads in under 2 seconds
de_DE: Optimiert für Geschwindigkeit, Lasten in weniger als 2 Sekunden

en: Fully Customizable
de_DE: Vollständig anpassbar

en: Using the customizer options for layout, fonts & colors
de_DE: Verwenden der Customizer-Optionen für Layout, Schriftarten & Farben

en: Limited Options
de_DE: Begrenzte Optionen

en: Ready-to-use Website Templates
de_DE: Gebrauchsfertige Website-Vorlagen

en: Ready-to-use Elementor page builder and Gutenberg website templates
de_DE: Gebrauchsfertige Elementor-Seitenerbereiter und Gutenberg-Websitevorlagen

en: Exclusive Widgets
de_DE: Exklusive Widgets

en: Exclusive Content, Deals & Offers
de_DE: Exklusive Inhalte, Angebote & Angebote

en: Get access to exclusive WordPress content, deals & offers
de_DE: Erhalten Sie Zugang zu exklusiven WordPress-Inhalten, Angeboten & Angeboten

en: Private Priority Email Support
de_DE: Private Priorität E-Mail-Support

en: Need help? Just raise a support ticket to get priority email support
de_DE: Benötigen Sie Hilfe? Erhöhen Sie einfach ein Support-Ticket, um vorrangigen E-Mail-Support zu erhalten

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
de_DE: Dieser Beitrag ist passwortgeschützt. Geben Sie das Passwort ein, um Kommentare anzuzeigen.

note: translators: 1: title.
en: One Comment on &ldquo;%1$s&rdquo;
de_DE: Ein Kommentar zu "%1 s"

en: &#8249; Older comments
de_DE: &#8249; Ältere Kommentare

en: Newer comments &#8250;
de_DE: Neuere Kommentare  &#8250;

en: Pings&#47;Trackbacks
de_DE: Pings &#47; Trackbacks

en: E-mail
de_DE: E-Mail

en: Website
de_DE: Webseite

en: Button Color
de_DE: Button Farbe

en: Button Hover Color
de_DE: Schaltflächenfarbe (Hover)

en: Button Hover Text Color
de_DE: Button Hover Textfarbe

en: Button Text Color
de_DE: Button Text Farbe

en: Text color
de_DE: Textfarbe

en: Container Background Color
de_DE: Container Hintergrundfarbe

en: Responsive Options
de_DE: Responsive Einstellungen

en: Get Started
de_DE: Jetzt loslegen

en: Free Vs Pro
de_DE: Kostenlos Vs Pro

en: Import a website template(FREE)
de_DE: Importieren einer Websitevorlage (KOSTENLOS)

en: Install Responsive Add-ons to get ready-to-use website templates that can be imported with one click.
de_DE: Installieren Sie Responsive Add-ons, um gebrauchsfertige Websitevorlagen zu erhalten, die mit einem Klick importiert werden können.

en: Learn More &raquo;
de_DE: Erfahren Sie mehr &raquo;

en: Have questions? Get in touch with us. We'll be happy to help
de_DE: Haben Sie Fragen? Setzen Sie sich mit uns in Verbindung. Wir helfen Ihnen gerne weiter

en: Request Support &raquo;
de_DE: Support anfordern &raquo;

note: translators: %1$s: Responsive Support link.
en: Change site layout
de_DE: Ändern des Websitelayouts

en: Customize fonts/typography
de_DE: Anpassen von Schriftarten/Typografie

en: Upload logo & site icon
de_DE: Logo & Website-Symbol hochladen

en: Add/edit navigation menu
de_DE: Hinzufügen/Bearbeiten des Navigationsmenüs

en: Customize header options
de_DE: Anpassen von Headeroptionen

en: Customize footer options
de_DE: Anpassen der Fußoptionen

en: Update blog layout
de_DE: Aktualisieren des Bloglayouts

en: Update page layout
de_DE: Aktualisieren des Seitenlayouts

en: Quick Start:
de_DE: Schnellstart:

en: Meet the Responsive Power-users. Say hello, ask questions, give feedback, and help each other
de_DE: Treffen Sie die Responsive Power-Benutzer. Sagen Sie Hallo, stellen Sie Fragen, geben Sie Feedback und helfen Sie sich gegenseitig

en: Join Facebook Group &raquo;
de_DE: Treten Sie der Facebook-Gruppe &raquo bei;

en: Hi! Thanks for using the Responsive theme. Can you please do us a favor and give us a 5-star rating? Your feedback keeps us motivated and helps us grow the Responsive community.
de_DE: Hallo! Vielen Dank für die Verwendung des Responsive Themas. Können Sie uns bitte einen Gefallen tun und uns eine 5-Sterne-Bewertung geben? Ihr Feedback motiviert uns und hilft uns, die Responsive Community zu entwickeln.

en: Submit Review &raquo;
de_DE: Bewertung einreichen &raquo;

en: Blazing Fast, mobile-friendly, fully-customizable WordPress theme.
de_DE: Blazing Fast, mobil-friendly, vollständig anpassbare WordPress-Theme.

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
de_DE: Diese Seitenleiste wird auf den Seiten Produktarchiv, Warenkorb, Kasse und Mein Konto verwendet.

en: Colors
de_DE: Farben

en: Cart Buttons
de_DE: Warenkorb Buttons

en: Button
de_DE: Schaltfläche

en: Checkout Button
de_DE: Button "Auschecken"

en: Main Content Width (%)
de_DE: Hauptinhalt breite (%)

en: Enable Cross-sells
de_DE: Cross-Sells aktivieren

en: Cart Icon Visibility
de_DE: Cart Icon Sichtbarkeit

en: Display On All Devices
de_DE: Auf allen Geräten anzeigen

en: Disabled On All Devices
de_DE: Auf allen Geräten deaktiviert

en: Product Catalog Options
de_DE: Produktkatalogoptionen

en: Shop Options
de_DE: Shop Optionen

en: Product Options
de_DE: Produktoptionen

en: Single Product Options
de_DE: Einzelne Produktoptionen

en: Cart Options
de_DE: Cart-Optionen

en: Rating Color
de_DE: Bewertungsfarbe

en: Price Color
de_DE: Preis Farbe

en: Add To Cart Buttons
de_DE: Hinzufügen zu Cart-Schaltflächen

en: Sidebar Position
de_DE: Sidebar-Position

en: Right Sidebar
de_DE: Rechte Seitenleiste

en: Left Sidebar
de_DE: Linke Seitenleiste

en: No Sidebar
de_DE: Keine Seitenleiste

en: Shop Product
de_DE: Shop-Produkt

en: Catalog View
de_DE: Katalogansicht

en: Grid View
de_DE: Gitteransicht

en: List View
de_DE: Listenansicht

en: Content Aligmnment
de_DE: Inhalt Aligmnment

en: Center
de_DE: Zentriert

en: Left
de_DE: Links

en: Right
de_DE: Rechts

en: Shop Elements
de_DE: Shop-Elemente

en: Sale Notification
de_DE: Verkaufsbenachrichtigung

en: None
de_DE: Keine

en: Default
de_DE: Standard

en: Custom String
de_DE: Benutzerdefinierte Zeichenfolge

en: Sale % Value
de_DE: Verkauf % Wert

en: Sale Bubble Style
de_DE: Verkauf Bubble Style

en: Circle
de_DE: Kreis

en: Circle Outline
de_DE: Kreisumriss / Circle Outline

en: Square
de_DE: Quadrat

en: Square Outline
de_DE: Quadrat Umriss

en: Product Elements
de_DE: Produktelemente

en: Gallery Layout
de_DE: Galerie Layout

en: Vertical
de_DE: Vertikal

en: Single Product Structure
de_DE: Einheitliche Produktstruktur

en: Cart
de_DE: Warenkorb

en: Link values together
de_DE: Werte miteinander verknüpfen

en: Top
de_DE: Oben

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Inherit
de_DE: Vererbt

en: Thin: 100
de_DE: Dünn: 100

en: Light: 200
de_DE: Schmal: 200

en: Semibold: 600
de_DE: Halbfett: 600

en: Bold: 700
de_DE: Fett: 700

en: Extra Bold: 800
de_DE: Extra Fett: 800

en: Black: 900
de_DE: Extra-Fett: 900

en: Custom Fonts
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftart

en: Standard Fonts
de_DE: Standardschriften

en: View PRO Features
de_DE: PRO-Funktionen anzeigen

en: Pro Ready Sites
de_DE: Pro Ready-Sites

en: Form Builder
de_DE: Formular Builder

en: Interactive Sliders and Carousels
de_DE: Interaktive Slider und Karussells

en: Pricing Tables
de_DE: Preistabellen

en: Portfolio and Post Layouts
de_DE: Portfolio- und Post-Layouts

en: Private, Priority Support
de_DE: Private, vorrangige Unterstützung

en: Get the PRO version!
de_DE: Holen Sie sich die PRO-Version!

en: CSS Styles
de_DE: CSS Stile

en: Custom CSS Styles
de_DE: Eigene CSS Angaben

en: Gradient
de_DE: Verlauf

en: Flat
de_DE: Flach

en: Choose Post
de_DE: Wähle einen Beitrag

en: Title
de_DE: Titel

en: Featured Image
de_DE: Beitragsbild

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Main Navigation
de_DE: Hauptnavigation

en: Rating
de_DE: Bewertung

en: Price
de_DE: Preis

en: Short Description
de_DE: Kurzbeschreibung

en: Add to Cart
de_DE: In den Warenkorb

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Ratings
de_DE: Bewertungen

en: Read more &raquo;
de_DE: Weiterlesen &raquo;

en: Read More &raquo;
de_DE: Weiterlesen &raquo;

en: Entry Elements
de_DE: Eintragselemente

en: Entry Featured Image
de_DE: Eintrag Ausgewähltes Bild

en: Style
de_DE: Stil

en: Stretched
de_DE: Gestreckt

en: Alignment
de_DE: Ausrichtung

en: center
de_DE: zentriert

en: Entry Title
de_DE: Beitags-Titel

en: Entry Meta
de_DE: Beitragsmeta

en: Meta Elements
de_DE: Meta-Elemente

en: Author
de_DE: Autor

en: Date
de_DE: Datum

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Meta Separator
de_DE: Meta-Separator

en: Meta Alignment
de_DE: Meta-Ausrichtung

en: Entry Content
de_DE: Beitragsinhalt

en: Content Type
de_DE: Inhaltstyp

en: Excerpt
de_DE: Auszug

en: Content Alignment
de_DE: Ausrichtung des Inhalts

en: Excerpt Length
de_DE: Auszugslänge

en: Read More Text
de_DE: Weiterlesen Text

en: Read More Type
de_DE: Weiterlesen Typ

en: Content Header
de_DE: Inhalts-Kopfzeile

en: Enable Blog Page Title
de_DE: Blog Seitentitel aktivieren

en: Blog Page Title
de_DE: Blog-Seite Titel

en: Entry Columns
de_DE: Eintragsspalten

en: Enable Masonry Layout
de_DE: Aktivieren des Mauerwerkslayouts

en: Title Color
de_DE: Titelfarbe

en: Description Color
de_DE: Beschreibungs- Farbe

en: Breadcrumb Color
de_DE: Breadcrumb Farbe

en: Disable breadcrumb list?
de_DE: Breadcrumb-Liste deaktivieren?

en: Breadcrumb Position
de_DE: Breadcrumb-Position

en: Before Heading
de_DE: Vor der Überschrift

en: After Heading
de_DE: Nach der Überschrift

en: Typography
de_DE: Typografie

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

note: translators: %1$s is Plugin Name
en: To have access to a shop section please install and configure %1$s.
de_DE: Um Zugriff auf einen Shop-Bereich zu erhalten, installieren und konfigurieren Sie %1 s.

en: Recommended Plugins
de_DE: Empfohlene Plugins

note: translators: Orbit Fox Companion
en: Get access to even more powerful features that will help you build a beautiful fast and responsive website in no time at all.
de_DE: Erhalten Sie Zugriff auf noch leistungsfähigere Funktionen, die Ihnen helfen, eine schöne schnelle und reaktionsschnelle Website in kürzester Zeit zu erstellen.

en: Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Text Color
de_DE: Textfarbe

en: Links Color
de_DE: Linkfarbe

en: Links Hover Color
de_DE: Link-Hoverfarbe

en: Full Width Footer
de_DE: Volle Breite im Footer

en: Number of Columns
de_DE: Anzahl der Spalten

en: Footer Bar
de_DE: Fußleiste

en: Copyright text
de_DE: Copyright Text

en: Email Address
de_DE: E-Mail Adresse

en: Scripts
de_DE: Skripte

en: Embeds to footer.php
de_DE: Einbetten in footer.php

en: Border Color
de_DE: Rahmenfarbe

en: Site Title Color
de_DE: Seitentitel-Farbe

en: Site Title Hover Color
de_DE: Seitentitel-Textfarbe bei Mauskontakt

en: Site Tagline Color
de_DE: Untertitel Farbe

en: Header Widget
de_DE: Header-Widget

en: Full Width Header
de_DE: Header in voller Breite

en: Inline logo & Site Title
de_DE: Inline-Logo & Site-Titel

en: Header Elements
de_DE: Header-Elemente

en: Header Alignment
de_DE: Header -Ausrichtung

en: Logo Padding (px)
de_DE: Logo Abstand (px)

en: Transparent Header
de_DE: Transparenter Header

en: Enable on Complete Website
de_DE: Auf der gesamten Website aktivieren

en: Disable on 404, Search & Archives?
de_DE: Deaktivieren bei 404, Suche & Archiven?

en: Disable on Blog page?
de_DE: Auf der Blogseite deaktivieren?

en: Disable on Latest Posts Page?
de_DE: Auf der Seite "Neueste Beiträge" deaktivieren?

en: Disable on Pages?
de_DE: Auf Seiten deaktivieren?

en: Disable on Posts?
de_DE: Auf Beiträgen deaktivieren?

en: Disable on WooCommerce Product Pages?
de_DE: Auf WooCommerce-Produktseiten deaktivieren?

en: Enable Header Widgets
de_DE: Header Widgets aktivieren

en: Above Header
de_DE: Über dem Header

en: In Header
de_DE: In Kopfzeile

en: Below Header
de_DE: Unter der Kopfzeile

en: Widgets Alignment
de_DE: Widgets Ausrichtung

en: Spread
de_DE: Verbreitung

en: Space Around
de_DE: Abstand herum

en: Active Menu Background Color
de_DE: Aktive Menühintergrundfarbe

en: Menu Item Link Color
de_DE: Menü-Element-Link-Farbe

en: Menu Item Link Hover Color
de_DE: Menüelement Link Hover Farbe

en: Sub Menu Background Color
de_DE: Untermenü Hintergrundfarbe

en: Sub Menu Item Link Color
de_DE: Untermenü-Element-Link-Farbe

en: Sub Menu Item Link Hover Color
de_DE: Untermenü-Element-Link-Hover-Farbe

en: Menu Toggle Background Color
de_DE: Menü Umschalten der Hintergrundfarbe

en: Menu Toggle Color
de_DE: Menü Farbe wechseln

en: Full Width Main Navigation
de_DE: Hauptnavigation in voller Breite

en: Enable Mobile Menu
de_DE: Mobil-Menü erlauben

en: FullScreen
de_DE: Fullscreen

en: Sidebar
de_DE: Seitenleiste

en: Sidebar Menu Alignment
de_DE: Sidebar-Menüausrichtung

en: Embeds to header.php
de_DE: Einbetten in header.php

en: Site Title
de_DE: Seitentitel

en: Site Tagline
de_DE: Website-Untertittel

en: Choose Category
de_DE: Kategorie wählen

en: Custom Home Page
de_DE: Benutzerdefinierte Startseite

en: Enable Custom Front Page
de_DE: Benutzerdefinierte Frontpage aktivieren

en: Overrides the WordPress front page option
de_DE: Überschreibt die WordPress-Frontseite-Option

en: Hero Area
de_DE: Hero-Bereich

en: HAPPINESS
de_DE: Glück

en: Headline
de_DE: Überschrift

en: Subheadline
de_DE: Untertitel

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
de_DE: Ihr Titel, Untertitel und genau dieser Inhalt können über theme Option bearbeitet werden. Call to Action-Schaltfläche und deren Ziellink. Bild auf der rechten Seite kann ein Bild oder sogar YouTube-Video sein, wenn Sie möchten.

en: Content Area
de_DE: Inhaltsbereich

en: Disable Call to Action Button?
de_DE: Call to Action-Schaltfläche deaktivieren?

en: Call to Action (URL)
de_DE: Aufruf zur Aktion (URL)

en: Call to Action (Text)
de_DE: Aufruf zur Aktion (Text)

en: Featured Content
de_DE: Hervorgehobener Inhalt

en: Paste your shortcode, video or image source
de_DE: Fügen Sie Ihren Shortcode, Video oder Ihre Bildquelle ein

en: About Section
de_DE: 'Über uns'-Bereich

en: Enable About Section
de_DE: Aktivieren des "Über uns" Abschnittes

en: About Box Title
de_DE: Über Box Title

en: About Title
de_DE: Über uns - Titel

en: About Text
de_DE: Über den - Text

en: Enter url as http://www.example.com
de_DE: URL als http://www.example.com eingeben

en: Feature Section
de_DE: Feature-Abschnitt

en: Enable Feature Section
de_DE: Eigenschaften der Seite anzeigen

en: Feature Title
de_DE: Titel der Funktion

en: Select post for feature 1
de_DE: Beitrag für Feature 1 auswählen

en: The featured image, title and content from the posts will be used to display the feature. Recommended image size for the featured images: 130 x 130px
de_DE: Das vorgestellte Bild, der Titel und der Inhalt der Beiträge werden verwendet, um die Funktion anzuzeigen. Empfohlene Bildgröße für die vorgestellten Bilder: 130 x 130px

en: Select post for feature 2
de_DE: Beitrag für Feature 2 auswählen

en: Select post for feature 3
de_DE: Beitrag für Feature 3 auswählen

en: Testimonial Section
de_DE: Testimonial-Sektion

en: Enable Testimonial Section
de_DE: Aktivieren des Testimonial-Abschnitts

en: Testimonial Title
de_DE: Erfahrungsbericht Titel

en: Select Post
de_DE: Beitrag auswählen

en: The featured image, title and content from the posts will be used to display the client testimonials. Recommended image size for the featured images: 178 x 178px
de_DE: Das vorgestellte Bild, titel und Inhalt aus den Beiträgen werden verwendet, um die Kunden-Testimonials anzuzeigen. Empfohlene Bildgröße für die vorgestellten Bilder: 178 x 178px

en: Team Section
de_DE: Team Abschnitt

en: Enable Team Section
de_DE: Aktivieren Sie den Team-Abschnitt

en: team
de_DE: Team

en: Team Title
de_DE: Teamtitel

en: Select post for team member1
de_DE: Beitrag für Teammitglied auswählen1

en: The featured image, title and content from the posts will be used to display the team member. Recommended image size for the featured images: 178 x 178px
de_DE: Das vorgestellte Bild, der Titel und der Inhalt der Beiträge werden verwendet, um das Teammitglied anzuzeigen. Empfohlene Bildgröße für die vorgestellten Bilder: 178 x 178px

en: Select post for team member2
de_DE: Beitrag für Teammitglied auswählen2

en: Select post for team member3
de_DE: Beitrag für Teammitglied auswählen3

en: Click to disable home page widgets
de_DE: Klicken Sie hier, um Die Homepage-Widgets zu deaktivieren

en: Contact Section
de_DE: Kontakt-Bereich

en: Enable Contact Section
de_DE: Aktivieren des Kontaktabschnitts

en: Contact Us
de_DE: Kontaktieren Sie uns

en: Contact section Title
de_DE: Kontaktbereich Titel

en: Contact subtitle
de_DE: Kontaktuntertitel

en: Contact section Subtitle
de_DE: Kontaktbereich Untertitel

en: Address
de_DE: Adresse

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Phone no
de_DE: Telefon nein

en: Contact form shortcode
de_DE: Kontaktformular-Kurzkode

en: You can put Contact Form 7 shortcode here.
de_DE: Sie können Kontaktformular 7 Shortcode hier setzen.

en: Page Elements
de_DE: Seitenelemente

en: Post Elements
de_DE: Post-Elemente

en: Page Featured Image
de_DE: Seite Featured Image

en: Page Title
de_DE: Seitentitel

en: Page Content
de_DE: Seiteninhalt

en: Theme Options
de_DE: Theme Optionen

en: Header Options
de_DE: Header Optionen

en: Main Menu
de_DE: Hauptmenü

en: Header Menu Options
de_DE: Kopfzeilen Menü Optionen

en: Sidebar Options
de_DE: Seitenleiste

en: Footer Options
de_DE: Footer-Optionen

en: Blog / Archive
de_DE: Blog Archiv

en: Blog Options
de_DE: Blog-Optionen

en: Blog Post
de_DE: Blogbeitrag

en: Single Blog Post
de_DE: Single-Blog-Beitrag

en: Page
de_DE: Seite

en: Page Options
de_DE: Seitenoptionen

en: Post Featured Image
de_DE: Beitragsbild

en: Post Title
de_DE: Beitragstitel

en: Post Meta
de_DE: Beitrag Meta

en: Post Content
de_DE: Beitragsinhalt

en: Backgrounds
de_DE: Hintergründe

en: Box Background Color
de_DE: Box Hintergrundfarbe

en: Alternate Background Color
de_DE: Alternative Hintergrundfarbe

en: General Text
de_DE: Allgemeiner Text

en: Body Text Color
de_DE: Body Textfarbe

en: Heading 1 (H1) Color
de_DE: Überschrift 1 (H1) Farbe

en: Heading 2 (H2) Color
de_DE: Überschrift 2 (H2) Farbe

en: Heading 3 (H3) Color
de_DE: Überschrift 3 (H3) Farbe

en: Heading 4 (H4) Color
de_DE: Position 4 (H4) Farbe

en: Heading 5 (H5) Color
de_DE: Überschrift 5 (H5) Farbe

en: Heading 6 (H6) Color
de_DE: Position 6 (H6) Farbe

en: Meta Text Color
de_DE: Meta-Textfarbe

en: Link Color
de_DE: Linkfarbe

en: Link Hover Color
de_DE: Linkfarbe bei Hover

en: Color
de_DE: Farbe

en: Hover Color
de_DE: Hover-Farbe

en: Hover Text Color
de_DE: Textfarbe Hovereffekt

en: Hover Border Color
de_DE: Rahmenfarbe bei "hover"

en: Inputs
de_DE: Eingabefelder

en: Labels
de_DE: Beschriftungen

en: Label Color
de_DE: Label Farbe

en: Hide Site Title
de_DE: Seitentitel verstecken

en: Hide Tagline
de_DE: Tagline ausblenden

en: Width
de_DE: Breite

en: Contained
de_DE: Enthalten

en: Full Width
de_DE: Volle Breite

en: Container Width (px)
de_DE: Container Breite (px)

en: Content Boxed
de_DE: Inhalt Boxed

en: Padding (px)
de_DE: Innenabstand (px)

en: Border Width (px)
de_DE: Rahmenbreite (px)

en: Form Inputs
de_DE: Formular Inhalte

en: Heading 1 (H1)
de_DE: Überschrift 1 (H1)

en: Heading 2 (H2)
de_DE: Überschrift 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
de_DE: Überschrift 3 (H3)

en: Heading 4 (H4)
de_DE: Überschrift 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
de_DE: Überschrift 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
de_DE: Rubrik 6 (H6)

en: Input Fields
de_DE: Eingabefelder

en: Exclude Categories from Blog page
de_DE: Kategorien von der Blogseite ausschließen

en: Please choose the post categories that should not be displayed on the blog page
de_DE: Bitte wählen Sie die Beitragskategorien aus, die nicht auf der Blogseite angezeigt werden sollen.

en: General Typography
de_DE: Allgemeine Typografie

en: Font Family
de_DE: Schriftfamilie

en: Font Weight
de_DE: Schriftstärke

en: Important: Not all fonts support every font-weight.
de_DE: Wichtig: Nicht alle Schriften unterstützen jede Strichstärke.

en: Font Style
de_DE: Schriftstil

en: Italic
de_DE: Kursiv

en: Text Transform
de_DE: Text-Transformation

en: Capitalize
de_DE: Kapitälchen

en: Lowercase
de_DE: Kleinbuchstaben

en: Uppercase
de_DE: Großbuchstaben

en: Font Size
de_DE: Schriftgröße

en: You can add: px-em-%
de_DE: Sie können hinzufügen: px - em -%

en: Line Height
de_DE: Zeilenhöhe

en: Letter Spacing (px)
de_DE: Zeichenabstand (px)

en: Font Color
de_DE: Schriftfarbe

en: Ok, you deserve it
de_DE: Ok, Sie haben es verdient

en: Nope, maybe later
de_DE: Nein, vielleicht später

en: I already did
de_DE: Habe ich schon erledigt

note: translators: %s: link
en: Home
de_DE: Startseite

note: translators: %s: Categories
en: Archive for %s
de_DE: Archiv für %s

note: translators: %s: Search result page translators: %s is for search query.
en: Search results for: %s
de_DE: Suchergebnisse für: %s

note: translators: %s: Post Pages
en: Posts tagged %s
de_DE: %s

note: translators: %s: Author pages translators: %s: view post by translators: view all posts by author translators: %s view posts by
en: View all posts by %s
de_DE: Zeige alle Beiträge von %s

en: Error 404
de_DE: Fehler 404

note: translators: %s: Page Number translators: %s: author
en: Page %s
de_DE: Seite %s

en: foursquare
de_DE: Foursquare

en: Read more &#8250;
de_DE: Weiterlesen &#8250;

en: Main Sidebar
de_DE: Haupt-Seitenleiste

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
de_DE: Bereich 1 - sidebar.php - Displays auf Default, Blog, Blog Auszug Seite Vorlagen

en: Home Widget 1
de_DE: Startseite Widget 1

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
de_DE: Bereich 6 - sidebar-home.php - Displays auf der Startseite

en: Home Widget 2
de_DE: Startseite Widget 2

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
de_DE: Bereich 7 - sidebar-home.php - Displays auf der Startseite

en: Home Widget 3
de_DE: Startseite Widget 3

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
de_DE: Bereich 8 - sidebar-home.php - Displays auf der Startseite

en: Gallery Sidebar
de_DE: Galerie Seitenleiste

en: Area 9 - sidebar-gallery.php - Displays on the page after an image has been clicked in a Gallery
de_DE: Bereich 9 - sidebar-gallery.php - Wird auf der Seite angezeigt, nachdem in einer Galerie auf ein Bild geklickt wurde

en: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% width Footer widgets
de_DE: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% Breite Footer Widgets

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
de_DE: Bereich 11 - sidebar-top.php - Displays auf der rechten Seite des Headers

en: Footer Widgets 1
de_DE: Fußleisten-Widgets 1

en: Area 12 - sidebar-footer.php
de_DE: Bereich 12 - sidebar-footer.php

en: Footer Widgets 2
de_DE: Fußleisten-Widgets 2

en: Area 13 - sidebar-footer.php
de_DE: Bereich 13 - sidebar-footer.php

en: Footer Widgets 3
de_DE: Fußleisten-Widgets 3

en: Area 14 - sidebar-footer.php
de_DE: Bereich 14 - sidebar-footer.php

en: Footer Widgets 4
de_DE: Fußleisten-Widgets 4

en: Area 15 - sidebar-footer.php
de_DE: Bereich 15 - sidebar-footer.php

en: Header Menu
de_DE: Hauptmenü

en: Footer Menu
de_DE: Footer Menü

en: Team Section Options
de_DE: Team-Sektionsoptionen

en: To use this post for front page's team section, please enter below details:
de_DE: Um diesen Beitrag für den Teambereich der Titelseite zu verwenden, geben Sie bitte unten details:

en: Member designation
de_DE: Mitgliederbezeichnung

en: Posted on
de_DE: Veröffentlicht am

en: By
de_DE: Von

note: translators: %s: category list translators: %s posted in categories
en: Posted in %s
de_DE: Veröffentlicht in %s

en: Upgrade To Pro
de_DE: Upgrade auf Pro

en: Content/Sidebar
de_DE: Inhalt/Seitenleiste

en: Sidebar/Content
de_DE: Seitenleiste/Inhalt

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page (no sidebar)
de_DE: Vollständige Breite Seite (keine Seitenleiste)

en: Blog 2 Column
de_DE: Blog 2 Kolonne

en: Blog 3 Column
de_DE: Blog 3 Spalte

en: Blog 4 Column
de_DE: Blog 4 Spalte

en: Scroll to Top
de_DE: Zum Seitenanfang scrollen

en: Permalink to %s
de_DE: Permalink zu %s

note: translators: %s Link to 5 star rating
en: If you like <strong>Responsive Theme</strong> please leave us a %s rating. It takes a minute and helps a lot. Thanks in advance!
de_DE: Wenn Sie <strong>Responsive Theme</strong> mögen, lassen Sie uns bitte eine %s Bewertung. Es dauert eine Minute und hilft viel. Vielen Dank im Voraus!

en: Thanks :)
de_DE: Danke :)

en: Pages:
de_DE: Seiten:

en: &darr; Skip to Main Content
de_DE: &darrr; Zum Hauptinhalt springen

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Next
de_DE: Weiter

en: &#8249; Return to
de_DE: & #8249; Zurückgehen

en: No Comments
de_DE: Keine Kommentare

en: 1 Comment
de_DE: 1 Kommentar

en: % Comments
de_DE: % Kommentare

en: Tagged with:
de_DE: Verschlagwortet mit:

en: <span class="post-edit">Edit</span>
de_DE: <span class="post-edit">Bearbeiten</span>

en: &#8249; Older posts
de_DE: &#8249; Ältere Beiträge

en: Newer posts &#8250;
de_DE: Neuere Beiträge &#8250;

note: translators: %s search term
en: Your search for %s did not match any entries.
de_DE: Die Suche nach %s hat keine Einträge übereinstimmung.

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
de_DE: Fehler 404 - die Seite existiert (noch) nicht.

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
de_DE: #39 Keine Panik, wir #39 werden das gemeinsam durchstehen. Lassen Sie uns&#39;s unsere Möglichkeiten hier erkunden.

en: &larr; Home
de_DE: &larr; Startseite

note: translators: 1: byline, 2: author
en: By
de_DE: Von

note: translators: 1: class, 2: date
en: Posted on
de_DE: Veröffentlicht am

en: 0 Comments
de_DE: 0 Kommentare

en: Menu
de_DE: Menü

note: translators: %s Name of current post. Only visible to screen readers
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
de_DE: Weiterlesen<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: About
de_DE: Über

en: Previous Post is
de_DE: Vorheriger Beitrag ist

en: Next Post is
de_DE: Nächster Beitrag ist

en: Search for:
de_DE: Suche nach:

en: Search here &hellip;
de_DE: Hier suchen &hellip;

en: Go
de_DE: Los

en: Image Information
de_DE: Bildinformationen

en: Full Size:
de_DE: Vollständige Größe:

en: Aperture: f&#47;
de_DE: Blende: f&#47;

en: Focal Length:
de_DE: Brennweite:

en: Shutter:
de_DE: Verschluss:

en: sec
de_DE: sek

en: Camera:
de_DE: Kamera:

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
de_DE: Dies ist Ihre erste Home-Widget-Box. Um zu bearbeiten, gehen Sie bitte zu Aussehen > Widgets und wählen Sie 6. Widget von oben in Bereich 6 genannt Home Widget 1. Titel ist auch von Widgets überschaubar.

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
de_DE: Dies ist Ihre zweite Heimat Widget-Box. Um zu bearbeiten, gehen Sie bitte zu Aussehen > Widgets und wählen Sie 7. Widget von oben in Bereich 7 genannt Home Widget 2. Titel ist auch von Widgets überschaubar.

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
de_DE: Dies ist Ihre dritte Home Widget Box. Um zu bearbeiten, gehen Sie bitte zu Aussehen > Widgets und wählen Sie 8. Widget von oben in Bereich 8 genannt Home Widget 3. Titel ist auch von Widgets überschaubar.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Gutenberg Fullwidth No title
de_DE: Gutenberg Fullwidth Kein Titel

[ctx: comments title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title.
en: %1$s Comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
de_DE[0]: %1$s Kommentar zu &ldquo;%2$s&rdquo;
de_DE[1]: %1 es Kommentare zu "%2 s"

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
de_DE: Klein

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
de_DE: Regulär

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
de_DE: Groß

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
de_DE: Größer
