Responsive 4.2.2 - en to fr_FR translation catalogue (501 entries)

en:  &copy;
fr_FR: &amp;Copier

en:  | Powered by Responsive Theme
fr_FR: | Propulsé par un thème réactif

en: % Comments
fr_FR: % Commentaires

en: &#8249; Older comments
fr_FR: ‹ Anciens commentaires

en: &#8249; Older posts
fr_FR: < Publications plus anciennes

en: &#8249; Return to
fr_FR: &#8249; Retour à

en: &darr; Skip to Main Content
fr_FR: &darr; Passer au contenu principal

en: &larr; Home
fr_FR: ← Accueil

en: 0 Comments
fr_FR: 0 Commentaire

en: 1 Comment
fr_FR: 1 commentaire

en: 30+
fr_FR: Plus de 30

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
fr_FR: 404 &#8212; Heureux de vous voir ici !

en: <span class="post-edit">Edit</span>
fr_FR: <span class="post-edit">Éditer</span>

en: About
fr_FR: À propos

en: About Box Title
fr_FR: Titre de la boîte À propos

en: About Section
fr_FR: Section à propos

en: About Text
fr_FR: À propos du texte

en: About Title
fr_FR: Titre À propos

en: Above Header
fr_FR: Au dessus de l’en-tête

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activating
fr_FR: Activation

en: Active Menu Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'élément du menu actif

en: Add To Cart Buttons
fr_FR: Boutons Ajouter au panier

en: Add to Cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add/edit navigation menu
fr_FR: Ajouter / modifier le menu de navigation

en: Address
fr_FR: Adresse

en: After Heading
fr_FR: Après l'en-tête

en: Ajax request aborted
fr_FR: Requête interrompue.

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: Alternate Background Color
fr_FR: Couleur de fond alternative

en: Aperture: f&#47;
fr_FR: Ouverture : f/

en: Archive for %s
fr_FR: Archive pour %s

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
fr_FR: Zone 1 - sidebar.php - Afficher par défaut, Blog, extrait Blog des modèles de page

en: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% width Footer widgets
fr_FR: Zone 10 - sidebar-colophon.php - Widgets pied de page pleine largeur

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
fr_FR: Zone 11 - sidebar-top.php - Afficher sur la droite de l’en-tête

en: Area 12 - sidebar-footer.php
fr_FR: Zone 12 - sidebar-footer.php

en: Area 13 - sidebar-footer.php
fr_FR: Zone
     13 - sidebar-footer.php

en: Area 14 - sidebar-footer.php
fr_FR: Zone 14 - sidebar-footer.php

en: Area 15 - sidebar-footer.php
fr_FR: Zone 15 - sidebar-footer.php

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
fr_FR: Zone 6 - sidebar-home.php - Afficher sur la Page d’accueil

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
fr_FR: Zone 7 - sidebar-home.php - Afficher sur la Page d’accueil

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
fr_FR: Zone 8 - sidebar-home.php - Afficher sur la Page d’accueil

en: Area 9 - sidebar-gallery.php - Displays on the page after an image has been clicked in a Gallery
fr_FR: Zone 9 - sidebar-gallery.php - Afficher sur la page après avoir cliqué sur une image dans une galerie

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Backgrounds
fr_FR: Arrière-plans

en: Before Heading
fr_FR: Avant l'en-tête

en: Below Header
fr_FR: En-dessous de l'en-tête

en: Black: 900
fr_FR: Noir (900)

en: Blazing Fast Speed
fr_FR: Vitesse ultra rapide

en: Blazing Fast, mobile-friendly, fully-customizable WordPress theme.
fr_FR: Thème WordPress rapide, convivial et entièrement personnalisable.

en: Blog / Archive
fr_FR: Archives du blog

en: Blog 2 Column
fr_FR: Blog 2 colonnes

en: Blog 3 Column
fr_FR: Blog 3 colonnes

en: Blog 4 Column
fr_FR: Blog 4 colonnes

en: Blog Options
fr_FR: Options de blog

en: Blog Page Title
fr_FR: Titre de la page de blog

en: Blog Post
fr_FR: Article de blog

en: Body
fr_FR: Corps

en: Body Text Color
fr_FR: Couleur du texte du corps

en: Bold: 700
fr_FR: Bold 700

en: Book: 300
fr_FR: Book 300

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Border Width (px)
fr_FR: Largeur de bordure (px)

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Box Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des boîtes

en: Box Padding (px)
fr_FR: Marges internes (px)

en: Box Radius (px)
fr_FR: Rayon de la boîte (px)

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Breadcrumb
fr_FR: Fil d'Ariane

en: Breadcrumb Color
fr_FR: Couleur du fil d'Ariane

en: Breadcrumb Position
fr_FR: Position du fil d’Ariane

en: Breakpoint
fr_FR: Point de rupture

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button Color
fr_FR: Couleur du bouton

en: Button Hover
fr_FR: Bouton survol

en: Button Hover Color
fr_FR: Bouton couleur du texte au survol

en: Button Hover Text
fr_FR: Texte au survol du bouton

en: Button Hover Text Color
fr_FR: Couleur du texte du bouton lors du survol

en: Button Text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button Text Color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: By
fr_FR: Par

en: By
fr_FR: Par

en: CSS Styles
fr_FR: Styles CSS

en: Call to Action
fr_FR: Appel à Action

en: Call to Action (Text)
fr_FR: Appel à Action (Texte)

en: Call to Action (URL)
fr_FR: Appel à Action (URL)

en: Call to Action Button Style
fr_FR: Style du bouton d’appel à l'action

en: Camera:
fr_FR: Appareil :

en: Capitalize
fr_FR: Mettre une majuscule

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Cart Buttons
fr_FR: Boutons du chariot

en: Cart Icon Visibility
fr_FR: Visibilité de l’icône

en: Cart Options
fr_FR: Options de chariot

en: Catalog View
fr_FR: Vue catalogue

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Center
fr_FR: Centre

en: Change site layout
fr_FR: Modifier la disposition du site

en: Checkout Button
fr_FR: Bouton de validation

en: Choose Category
fr_FR: Choisissez une catégorie

en: Choose Post
fr_FR: Choisir un article:

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Circle Outline
fr_FR: Cercle de contour

en: Click to disable home page widgets
fr_FR: Cliquez pour désactiver les widgets de la page d'accueil

en: Colophon Widget
fr_FR: Widget Colophon

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Community
fr_FR: Communauté

en: Contact Section
fr_FR: Section Contact

en: Contact Us
fr_FR: Contactez-nous

en: Contact form shortcode
fr_FR: ShortCode de Formulaire de Contact

en: Contact section Subtitle
fr_FR: Sous-titre de la section contactez-nous

en: Contact section Title
fr_FR: Contact section Titre

en: Contact subtitle
fr_FR: Contact sous-titre

en: Contained
fr_FR: Largeur fixe

en: Container Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du conteneur

en: Container Width (px)
fr_FR: Largeur du conteneur (px)

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content Aligmnment
fr_FR: Alignement sur le contenu

en: Content Alignment
fr_FR: Alignement du contenu

en: Content Area
fr_FR: Zone de Contenu

en: Content Boxed
fr_FR: Contenu encadré

en: Content Header
fr_FR: En-tête du contenu

en: Content Type
fr_FR: Type de contenu

en: Content/Sidebar
fr_FR: Contenu de la barre latérale

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fr_FR: Poursuivre la lecture <span class="screen-reader-text”> "%s" </span>

en: Copyright text
fr_FR: Texte de copyright

en: Custom CSS Styles
fr_FR: Styles CSS personnalisés

en: Custom Fonts
fr_FR: Polices Personnalisées

en: Custom Home Page
fr_FR: Page d’accueil personnalisée

en: Custom String
fr_FR: Chaîne personnalisée

en: Customize fonts/typography
fr_FR: Personnaliser les polices / typographie

en: Customize footer options
fr_FR: Personnaliser les options de pied de page

en: Customize header options
fr_FR: Personnaliser les options d'en-tête

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Description Color
fr_FR: Couleur de la description

en: Disable Call to Action Button?
fr_FR: Désactiver le bouton d'appel à l'action?

en: Disable breadcrumb list?
fr_FR: Désactiver le fil d'Ariane ?

en: Disable on 404, Search & Archives?
fr_FR: Désactiver sur 404, Recherche et archives?

en: Disable on Blog page?
fr_FR: Désactiver sur la page Blog?

en: Disable on Latest Posts Page?
fr_FR: Désactiver sur la dernière page de messages ?

en: Disable on Pages?
fr_FR: Désactiver sur les pages?

en: Disable on Posts?
fr_FR: Désactiver sur les articles?

en: Disable on WooCommerce Product Pages?
fr_FR: Désactiver sur les pages de produits WooCommerce ?

en: Disabled On All Devices
fr_FR: Ne pas afficher sur tous sur les appareils

en: Display On All Devices
fr_FR: Afficher sur tous les appareils

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
fr_FR: Ne paniquez pas, nous allons résoudre cela ensemble. Explorons les options possibles ici.

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Elementum
fr_FR: elementum.

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Embeds to footer.php
fr_FR: Inclus dans footer.php

en: Embeds to header.php
fr_FR: Inclus dans header.php

en: Enable About Section
fr_FR: Activer la section A Propos

en: Enable Blog Page Title
fr_FR: Activer le titre de la page de blog

en: Enable Contact Section
fr_FR: Activer la section Contact

en: Enable Cross-sells
fr_FR: Activer les ventes croisées

en: Enable Custom Front Page
fr_FR: Activer la page d'accueil personnalisée

en: Enable Feature Section
fr_FR: Activer la section Fonctionnalités

en: Enable Header Widgets
fr_FR: Activer tête Widgets

en: Enable Masonry Layout
fr_FR: Activer la mise en page Masonry

en: Enable Mobile Menu
fr_FR: Activez le menu mobile

en: Enable Team Section
fr_FR: Activer la section Équipe

en: Enable Testimonial Section
fr_FR: Activer la section Témoignages

en: Enable on Complete Website
fr_FR: Activer sur tout le site web

en: Enter url as http://www.example.com
fr_FR: Entrez l'URL en tant que http://www.example.com

en: Entry Columns
fr_FR: Colonnes d'entrée

en: Entry Content
fr_FR: Contenu de l'article (Entry content)

en: Entry Elements
fr_FR: Eléments d’entrées

en: Entry Featured Image
fr_FR: Entrée Image vedette

en: Entry Meta
fr_FR: Entrer les Meta

en: Entry Title
fr_FR: Titre de l’entrée

en: Error 404
fr_FR: Erreur 404

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Excerpt Length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Exclude Categories from Blog page
fr_FR: Exclure des catégories de la page du blog

en: Exclusive Content, Deals & Offers
fr_FR: Contenu exclusif, offres et offres

en: Exclusive Widgets
fr_FR: Widgets exclusifs

en: Extra Bold: 800
fr_FR: Très gras 800

en: Facebook Link
fr_FR: Lien Facebook

en: Feature Section
fr_FR: Section des fonctionnalités

en: Feature Title
fr_FR: Titre de la fonctionnalité

en: Featured Content
fr_FR: Contenu en vedette

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Feedback
fr_FR: Avis

en: Flat
fr_FR: Plat

en: Focal Length:
fr_FR: Focale :

en: Font Color
fr_FR: Couleur de la police

en: Font Family
fr_FR: Famille de police

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Font Style
fr_FR: Style de police

en: Font Weight
fr_FR: Épaisseur de la police

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Footer Bar
fr_FR: Barre Pied de page

en: Footer Menu
fr_FR: Menu du pied de page

en: Footer Options
fr_FR: Options de pied de page

en: Footer Widgets
fr_FR: Widgets de pied de page

en: Footer Widgets 1
fr_FR: Widgets de pied de page 1

en: Footer Widgets 2
fr_FR: Widgets du pied de page 2

en: Footer Widgets 3
fr_FR: Widgets de pied de page 3

en: Footer Widgets 4
fr_FR: Widget de pied de page #4

en: Form Builder
fr_FR: Créateur de formulaire

en: Form Inputs
fr_FR: Entrées du formulaire

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free Vs Pro
fr_FR: Gratuit vs Pro

en: Full Size:
fr_FR: Taille originale

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full Width Footer
fr_FR: Pleine largeur du pied de page

en: Full Width Header
fr_FR: En-tête pleine largeur

en: Full Width Main Navigation
fr_FR: Navigation principale pleine largeur

en: Full Width Page (no sidebar)
fr_FR: Pleine Largeur (sans Barre latérale)

en: FullScreen
fr_FR: Plein écran

en: Fully Customizable
fr_FR: Entièrement Personnalisable

en: Gallery Layout
fr_FR: Mise en page de la galerie

en: Gallery Sidebar
fr_FR: Barre latérale des Galeries (peu utilisée)

en: General Text
fr_FR: Texte Général

en: General Typography
fr_FR: Typographie générale

en: Get Started
fr_FR: Commencer

en: Get access to even more powerful features that will help you build a beautiful fast and responsive website in no time at all.
fr_FR: Accédez à des fonctionnalités encore plus puissantes qui vous aideront à créer un beau site Web rapide et réactif en un rien de temps.

en: Get access to exclusive WordPress content, deals & offers
fr_FR: Accédez à du contenu, des offres et des offres WordPress exclusifs

en: Get the PRO version!
fr_FR: Obtenir la version PRO !

en: Go
fr_FR: Aller

en: Google Fonts
fr_FR: Polices Google

en: GooglePlus Link
fr_FR: Lien Google+

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Grid View
fr_FR: Vue en grille

en: Gutenberg Fullwidth No title
fr_FR: Gutenberg Fullwidth Sans titre

en: HAPPINESS
fr_FR: BONHEUR

en: Have questions? Get in touch with us. We'll be happy to help
fr_FR: Avoir des questions? Prenez contact avec nous. Nous serons ravis de vous aider

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Header Alignment
fr_FR: Alignement du titrage

en: Header Elements
fr_FR: Éléments d'en-tête

en: Header Layout
fr_FR: Mise en page de l'en-tête

en: Header Menu
fr_FR: Menu d’entête

en: Header Menu Options
fr_FR: Options du menu d'en-tête

en: Header Options
fr_FR: Options de l'en-tête

en: Header Widget
fr_FR: Widget en-tête

en: Header Widgets
fr_FR: Widgets d'en-tête

en: Heading 1 (H1)
fr_FR: Titre 1 (H1)

en: Heading 1 (H1) Color
fr_FR: Couleur de titrage 1 (H1)

en: Heading 2 (H2)
fr_FR: Titre 2 (H2)

en: Heading 2 (H2) Color
fr_FR: Couleur de titrage 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
fr_FR: Titre 3 (H3)

en: Heading 3 (H3) Color
fr_FR: Couleur de titrage 3 (H3)

en: Heading 4 (H4)
fr_FR: Titre 4 (H4)

en: Heading 4 (H4) Color
fr_FR: Couleur de titrage 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
fr_FR: Titrage 5 (H5)

en: Heading 5 (H5) Color
fr_FR: Couleur de titrage 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
fr_FR: Titrage 6 (H6)

en: Heading 6 (H6) Color
fr_FR: Couleur de titrage 6 (H6)

en: Headline
fr_FR: Titre

en: Hero Area
fr_FR: Bannière

en: Hi! Thanks for using the Responsive theme. Can you please do us a favor and give us a 5-star rating? Your feedback keeps us motivated and helps us grow the Responsive community.
fr_FR: Salut! Merci d'utiliser le thème Responsive. Pouvez-vous nous faire une faveur et nous donner une note de 5 étoiles? Vos commentaires nous gardent motivés et nous aident à développer la communauté Responsive.

en: Hide Site Title
fr_FR: Cacher le titre du site

en: Hide Tagline
fr_FR: Masquer le slogan

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Home Widget 1
fr_FR: Dernières actus 1

en: Home Widget 2
fr_FR: Dernières actus 2

en: Home Widget 3
fr_FR: Dernières actus 3

en: Hover Border Color
fr_FR: Couleur de survol de la bordure

en: Hover Color
fr_FR: Couleur au survol

en: Hover Text Color
fr_FR: Couleur du texte au survol

en: I already did
fr_FR: Je l’ai déjà fait

en: IS A WARM CUP
fr_FR: EST UNE COUPE CHAUDE

en: ISO:
fr_FR: ISO :

en: If you like <strong>Responsive Theme</strong> please leave us a %s rating. It takes a minute and helps a lot. Thanks in advance!
fr_FR: Si vous aimez le <strong>thème réactif,</strong> veuillez nous laisser une note%s. Cela prend une minute et aide beaucoup. Merci d'avance!

en: Image Information
fr_FR: Information relative à l'image

en: Import a website template(FREE)
fr_FR: Importer un modèle de site Web (GRATUIT)

en: Important: Not all fonts support every font-weight.
fr_FR: Attention : toutes les polices ne supportent pas toutes les épaisseurs.

en: In Header
fr_FR: Afficher la catégorie en-tête

en: Inherit
fr_FR: Hériter

en: Inline logo & Site Title
fr_FR: Logo & titre du site alignés

en: Input Fields
fr_FR: Champs de saisie

en: Inputs
fr_FR: Entrées

en: Install Responsive Add-ons to get ready-to-use website templates that can be imported with one click.
fr_FR: Installez des modules complémentaires réactifs pour obtenir des modèles de sites Web prêts à l'emploi qui peuvent être importés en un seul clic.

en: Install and activate &raquo;
fr_FR: Installez et activez »

en: Interactive Sliders and Carousels
fr_FR: Diaporamas et carrousels interactifs

en: Internal Server Error [500]
fr_FR: Erreur interne au serveur [500].

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Jetpack Portfolio
fr_FR: Portfolio Jetpack

en: Join Facebook Group &raquo;
fr_FR: Rejoignez le groupe Facebook »

en: Label Color
fr_FR: Couleur de l'étiquette

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layouts
fr_FR: Mises en page

en: Learn More &raquo;
fr_FR: En lire plus &raquo;

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Sidebar
fr_FR: Barre latérale gauche

en: Letter Spacing (px)
fr_FR: Interlettrage (px)

en: Light: 200
fr_FR: Légère : 200

en: Limited Options
fr_FR: Options limitées

en: Line Height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Color
fr_FR: Couleur du lien

en: Link Hover Color
fr_FR: Couleur des liens au survol de la souris

en: Link values together
fr_FR: Lier les valeurs

en: LinkedIn Link
fr_FR: Lien Linkedin

en: Links
fr_FR: Liens

en: Links Color
fr_FR: Couleur des liens

en: Links Hover Color
fr_FR: Couleur Liens Survol

en: List View
fr_FR: Vue en liste

en: Logo Padding (px)
fr_FR: Réglages de la position du logo

en: Lowercase
fr_FR: Minuscule

en: Main Content Width (%)
fr_FR: Largeur du Contenu (%)

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

en: Main Navigation
fr_FR: Navigation principale

en: Main Sidebar
fr_FR: Barre latérale principale

en: Medium: 500
fr_FR: Moyen 500

en: Meet the Responsive Power-users. Say hello, ask questions, give feedback, and help each other
fr_FR: Rencontrez les utilisateurs réactifs. Dites bonjour, posez des questions, donnez votre avis et aidez-vous les uns les autres

en: Member designation
fr_FR: Désignation de membre

en: Menu Item Link Color
fr_FR: Menu Couleur du lien

en: Menu Item Link Hover Color
fr_FR: Élément de menu Lien Hover Color

en: Menu Toggle Background Color
fr_FR: Toggle Background Couleur

en: Menu Toggle Color
fr_FR: Couleur de Bascule du Menu

en: Meta Alignment
fr_FR: Alignement méta

en: Meta Elements
fr_FR: Éléments Meta

en: Meta Separator
fr_FR: Séparateur Méta

en: Meta Text Color
fr_FR: Couleur du texte meta

en: Mobile Friendly
fr_FR: Optimisé pour mobile

en: Name
fr_FR: Nom

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
fr_FR: Grand

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
fr_FR: Largeur

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
fr_FR: Normal

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
fr_FR: Petit

en: Need help? Just raise a support ticket to get priority email support
fr_FR: Besoin d'aide? Montez simplement un ticket de support pour obtenir un support prioritaire

en: Newer comments &#8250;
fr_FR: Récents commentaires ›

en: Newer posts &#8250;
fr_FR: Articles récents &#8250;

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next Post is
fr_FR: Article suivant

en: No Comments
fr_FR: Aucun commentaire

en: No Sidebar
fr_FR: Pas de barre latérale

en: None
fr_FR: Aucun

en: Nope, maybe later
fr_FR: Non, peut-être plus tard

en: Normal: 400
fr_FR: Normal 400

en: Not connect. Verify Network.
fr_FR: Pas connecte. Vérifiez le réseau.

en: Number of Columns
fr_FR: Nombre de colonnes

en: Ok, you deserve it
fr_FR: D'accord, vous le méritez

en: One Comment on &ldquo;%1$s&rdquo;
fr_FR: Un commentaire sur &ldquo;<ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JTEkcw=="/>&rdquo;

en: Optimized for speed, loads in under 2 seconds
fr_FR: Optimisé pour la vitesse, les charges en moins de 2 secondes

en: Overrides the WordPress front page option
fr_FR: Remplace l'option de première page de WordPress

en: Padding (px)
fr_FR: Marge (px)

en: Page Content
fr_FR: Contenu de la page

en: Page Elements
fr_FR: Éléments de page

en: Page Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Page Options
fr_FR: Options de page

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Paste your shortcode, video or image source
fr_FR: Collez ici votre mini-code, votre html pour l'image ou la vidéo

en: Permalink to %s
fr_FR: Permalien vers %s

en: Phone no
fr_FR: N° de téléphone

en: Pings&#47;Trackbacks
fr_FR: Rétroliens&#47;Trackbacks

en: Please choose the post categories that should not be displayed on the blog page
fr_FR: Veuillez choisir les catégories d'articles qui ne devraient pas être affichées sur la page du blog

en: Portfolio and Post Layouts
fr_FR: Portfolio et mises en page

en: Post Content
fr_FR: Contenu de l'article

en: Post Elements
fr_FR: Eléments d’articles

en: Post Featured Image
fr_FR: Image de l’article à la Une

en: Post Meta
fr_FR: Métadonnées de l’article

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Posted in %s
fr_FR: Publié dans %s

en: Posted on
fr_FR: Publié le

en: Posted on
fr_FR: Posté le

en: Posts tagged %s
fr_FR: Publications taguées %s

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous Post is
fr_FR: Article précédent

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price Color
fr_FR: Couleur du prix

en: Pricing Tables
fr_FR: Tableaux des prix

en: Private Priority Email Support
fr_FR: Support par courriel prioritaire

en: Private, Priority Support
fr_FR: Assistance privée et prioritaire

en: Pro Ready Sites
fr_FR: Sites Pro Ready

en: Product Catalog Options
fr_FR: Options du catalogue de produits

en: Product Elements
fr_FR: Éléments du produit ①

en: Product Options
fr_FR: Options de Produit

en: Quick Start:
fr_FR: Démarrage rapide :

en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

en: Radius (px)
fr_FR: Rayon (px)

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Rating Color
fr_FR: Couleur de l'évaluation

en: Ratings
fr_FR: Evaluations

en: Read More &raquo;
fr_FR: En lire plus &raquo;

en: Read More Text
fr_FR: Texte “Lire la suite”

en: Read More Type
fr_FR: Lire plus type

en: Read more &#8250;
fr_FR: Lire la suite ›

en: Read more &raquo;
fr_FR: Lire la suite &raquo;

en: Ready-to-use Elementor page builder and Gutenberg website templates
fr_FR: Générateur de pages Elementor prêt à l'emploi et modèles de site Web Gutenberg

en: Ready-to-use Website Templates
fr_FR: Modèles de sites Web prêts à l'emploi

en: Recommended Plugins
fr_FR: Plugins recommandées

en: Request Support &raquo;
fr_FR: Demande d'assistance »

en: Requested JSON parse failed
fr_FR: L’analyse JSON demandée a échoué.

en: Requested page not found. [404]
fr_FR: La page demandée n'a pas été trouvée.

en: Responsive Options
fr_FR: Options Responsive

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Sidebar
fr_FR: Barre latérale droite

en: Sale % Value
fr_FR: Valeur % de promo

en: Sale Bubble Style
fr_FR: Style de bulle de promo

en: Sale Notification
fr_FR: Notification de vente

en: Sale!
fr_FR: Promo!

en: Scroll to Top
fr_FR: Faire défiler vers le haut

en: Search for:
fr_FR: Recherche pour :

en: Search here &hellip;
fr_FR: Rechercher &hellip;

en: Search results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour: %s

en: Select Post
fr_FR: Sélectionnez un Article

en: Select post for feature 1
fr_FR: Sélectionnez le message pour la fonction 1

en: Select post for feature 2
fr_FR: Sélectionnez le post pour la fonctionnalité 2

en: Select post for feature 3
fr_FR: Sélectionnez le message pour la fonction 3

en: Select post for team member1
fr_FR: Sélectionner le poste pour le membre de l'équipe1

en: Select post for team member2
fr_FR: Sélectionner un poste pour le membre de l'équipe2

en: Select post for team member3
fr_FR: Sélectionner un poste pour le membre de l'équipe3

en: Semibold: 600
fr_FR: Semi-gras (600)

en: Shop Elements
fr_FR: Éléments de la boutique

en: Shop Options
fr_FR: Options boutique

en: Shop Product
fr_FR: Produit de la boutique

en: Short Description
fr_FR: Description courte

en: Shutter:
fr_FR: Vitesse d'obturation :

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sidebar Menu Alignment
fr_FR: Alignement du menu de la barre latérale

en: Sidebar Options
fr_FR: Options de barre latérale

en: Sidebar Position
fr_FR: Position de la barre latérale

en: Sidebar/Content
fr_FR: Barre latérale/Contenu

en: Single Blog Post
fr_FR: Seul blog article

en: Single Product Structure
fr_FR: Structure de produit unique

en: Site Branding
fr_FR: Image de marque du site

en: Site Content Padding (px)
fr_FR: Remplissage du contenu du site (px)

en: Site Tagline
fr_FR: Slogan du site

en: Site Tagline Color
fr_FR: Couleur du slogan du site

en: Site Title
fr_FR: Titre du site

en: Site Title Color
fr_FR: Couleur du titre du site

en: Site Title Hover Color
fr_FR: Couleur au survol du titre du site

en: Slider, portfolio, pricing tables, WooCommerce widgets etc
fr_FR: Curseur, portefeuille, tableaux de prix, widgets WooCommerce, etc.

en: Social Links
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Space Around
fr_FR: Espace autour du texte

en: Spread
fr_FR: Diffusion

en: Square
fr_FR: Carré

en: Square Outline
fr_FR: Carré de contour

en: Standard Fonts
fr_FR: Polices standards

en: Stretched
fr_FR: Étirée

en: Sub Menu Background Color
fr_FR: Couleur de fond  du sous-menu

en: Sub Menu Item Link Color
fr_FR: Sous-menu Élément Couleur du lien

en: Sub Menu Item Link Hover Color
fr_FR: Couleur de Survol de Lien de Menu

en: Subheadline
fr_FR: Sous-chapô

en: Submit Review &raquo;
fr_FR: Poster le commentaire "

en: Tagged with:
fr_FR: Tagués avec :

en: Team
fr_FR: Équipe

en: Team Section
fr_FR: Section Équipe

en: Team Section Options
fr_FR: Options de section

en: Team Title
fr_FR: Titre de l'accueil Equipe

en: Testimonial
fr_FR: Témoignage

en: Testimonial Section
fr_FR: Section Témoignages

en: Testimonial Title
fr_FR: Titre du témoignage

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Transform
fr_FR: Transformation du texte

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Thanks :)
fr_FR: Merci :)

en: The featured image, title and content from the posts will be used to display the client testimonials. Recommended image size for the featured images: 178 x 178px
fr_FR: L'image en vedette, le titre et le contenu des articles seront utilisés pour afficher les témoignages des clients. Taille d'image recommandée pour les images présentées: 178 x 178 pixels

en: The featured image, title and content from the posts will be used to display the feature. Recommended image size for the featured images: 130 x 130px
fr_FR: L'image en vedette, le titre et le contenu des articles seront utilisés pour afficher la fonctionnalité. Taille d'image recommandée pour les images présentées: 130 x 130 px

en: The featured image, title and content from the posts will be used to display the team member. Recommended image size for the featured images: 178 x 178px
fr_FR: L'image en vedette, le titre et le contenu des articles seront utilisés pour afficher le membre de l'équipe. Taille d'image recommandée pour les images présentées: 178 x 178 pixels

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: Thin: 100
fr_FR: Fin 100

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
fr_FR: Ceci est votre premier widget de page d'accueil. Pour le modifier, allez à Apparence > Widgets et choisissez le 6ème widget appelé Accueil Widget 1. Le titre est également éditable via la page d'administration des widgets.

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
fr_FR: Ceci est votre second widget de page d'accueil. Pour le modifier, allez à Apparence > Widgets et choisissez le 7ème widget appelé Accueil Widget 2. Le titre est également éditable via la page d'administration des widgets.

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
fr_FR: Ceci est votre troisième widget de page d'accueil. Pour le modifier, allez à Apparence > Widgets et choisissez le 8ème widget appelé Accueil Widget 3. Le titre est également éditable via la page d'administration des widgets.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr_FR: Cet article est protégé par un mot de passe. Entrer le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
fr_FR: Cette colonne latérale sera utilisée sur les pages Archive de produit, Panier, Commande et Mon compte.

en: Time out error
fr_FR: Erreur de temporisation.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Color
fr_FR: Couleur du titre

en: To have access to a shop section please install and configure %1$s.
fr_FR: Pour avoir accès à une section boutique, veuillez installer et configurer %1$s.

en: To use this post for front page's team section, please enter below details:
fr_FR: Pour utiliser ce message pour la section d'équipe de la première page, veuillez entrer les détails ci-dessous:

en: Top
fr_FR: Haut

en: Transparent Header
fr_FR: En-tête transparent

en: Twitter Link
fr_FR: Lien Twitter

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Uncaught Error
fr_FR: Erreur non interceptée.

en: Update blog layout
fr_FR: Mettre à jour la disposition du blog

en: Update page layout
fr_FR: Mettre à jour la mise en page

en: Upgrade To Pro
fr_FR: Passer à la Version Pro

en: Upload logo & site icon
fr_FR: Télécharger le logo et l'icône du site

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Using the customizer options for layout, fonts & colors
fr_FR: Utilisation des options de personnalisation pour la mise en page, les polices et les couleurs

en: View PRO Features
fr_FR: Afficher les fonctionnalités PRO

en: View all posts by %s
fr_FR: Voir tous les articles de %s

en: Website
fr_FR: Site web

en: Widgets Alignment
fr_FR: Alignement des widgets

en: Widgets Position
fr_FR: Position des widgets

en: Width
fr_FR: Largeur

en: WooCommerce Sidebar
fr_FR: Barre latérale WooCommerce

en: WooCommerce plugin
fr_FR: Plugin WooCommerce

en: Yelp!
fr_FR: À l'Aide !

en: You can add: px-em-%
fr_FR: Vous pouvez ajouter: PX-em-%

en: You can put Contact Form 7 shortcode here.
fr_FR: Vous pouvez mettre le code court Contact Form 7 ici.

en: Your search for %s did not match any entries.
fr_FR: Votre recherche de &ldquo;<ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>&rdquo; ne correspond à aucun contenu

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
fr_FR: Votre titre, sous-titre et contenu sont modifiables via les options du thème, ainsi que le bouton Action et son lien. L'image à droite peut être une image ou même une vidéo YouTube si vous le souhaitez.

en: center
fr_FR: centre

[ctx: comments title]
en: %1$s Comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[0]: %1$s Commentaire sur «%2$s»
fr_FR[1]: %1$s Commentaires sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: foursquare
fr_FR: Foursquare

en: team
fr_FR: équipe
