Responsive 4.2.2 - en to hi_IN translation catalogue (105 entries)

en: Activating
hi_IN: सक्रिय कर रहा है

en: Not connect. Verify Network.
hi_IN: कनेक्ट नहीं है। नेटवर्क सत्यापित करें।

en: Activate
hi_IN: एक्टिवेट

en: Deactivate
hi_IN: निष्क्रिय

en: Jetpack Portfolio
hi_IN: जेटपैक पोर्टफोलियो

en: Features
hi_IN: सुविधाएँ

en: Free
hi_IN: नि:शुल्‍क

en: Pro
hi_IN: प्रो

en: Mobile Friendly
hi_IN: मोबाइल फ्रेंडली

en: Slider, portfolio, pricing tables, WooCommerce widgets etc
hi_IN: स्लाइडर, पोर्टफोलियो, मूल्य निर्धारण तालिकाएं, वूकॉमर्स विजेट्स आदि

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Responsive
hi_IN: प्रतिक्रियाशील

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
hi_IN: यह पोस्ट पासवर्ड सुरक्षित है। किसी टिप्पणी को देखने के लिए पासवर्ड दर्ज करें।

note: translators: 1 : Count, 2 : Pings 3 : Post title
en: Name
hi_IN: नाम

en: E-mail
hi_IN: ई-मेल

en: Website
hi_IN: वेबसाइट

en: Button Text Color
hi_IN: बटन पाठ रंग

en: Text color
hi_IN: पाठ रंग

en: Get Started
hi_IN: शुरू होई जाओ

en: Support
hi_IN: मदद

en: Community
hi_IN: समुदाय

en: Feedback
hi_IN: प्रतिक्रिया

en: Sale!
hi_IN: बलकृत बिक्री!

en: Colors
hi_IN: रंग

en: Button
hi_IN: बटन

en: Layouts
hi_IN: खाके

en: Layout
hi_IN: नक्शा

en: List View
hi_IN: सूची दृश्य

en: Center
hi_IN: केंद्र

en: Left
hi_IN: बाएं

en: Right
hi_IN: सही

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट

en: Circle
hi_IN: वृत्त

en: Square
hi_IN: वर्ग

en: Vertical
hi_IN: खड़ा

en: Horizontal
hi_IN: आड़ा

en: Top
hi_IN: ऊपर

en: Google Fonts
hi_IN: 谷歌字体

en: Gradient
hi_IN: अनुपात

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Featured Image
hi_IN: निरूपित चित्र

en: Meta
hi_IN: मेटा

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: Rating
hi_IN: रेटिंग

en: Price
hi_IN: मूल्य

en: Short Description
hi_IN: संक्षिप्त वर्णन :

en: Add to Cart
hi_IN: कार्ट में डालें

en: Category
hi_IN: वर्ग

en: Style
hi_IN: शैली

en: Alignment
hi_IN: एलाइनमेंट

en: Author
hi_IN: लेखक

en: Date
hi_IN: दिनांक

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Comments
hi_IN: टिप्पणि

en: Excerpt
hi_IN: अंश

en: Link
hi_IN: लिंक

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Documentation
hi_IN: प्रलेखन

en: Background Color
hi_IN: पीछे का रंग

en: LinkedIn
hi_IN: लिंक्डइन

en: YouTube
hi_IN: यूट्यूब

en: Instagram
hi_IN: इंस्टाग्राम

en: Pinterest
hi_IN: पिनट्रेस्ट

en: Email Address
hi_IN: ईमेल पता

en: Border Color
hi_IN: किनारा रंग

en: Sidebar
hi_IN: साइडबार

en: Contact Us
hi_IN: हमसे संपर्क करें

en: Address
hi_IN: पता

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Header
hi_IN: हेडर

en: Main Menu
hi_IN: मुख्य मेनू

en: Footer
hi_IN: पादिका

en: Page
hi_IN: पृष्ठ

en: Post Featured Image
hi_IN: पोस्ट फ़ीचर्ड छवि

en: Post Title
hi_IN: पोस्ट शीर्षक

en: Post Content
hi_IN: पोस्ट सामग्री

en: Link Color
hi_IN: लिंक रंग

en: Link Hover Color
hi_IN: लिंक हॉवर रंग

en: Buttons
hi_IN: बटन

en: Color
hi_IN: रंग

en: Inputs
hi_IN: निवेश

en: Labels
hi_IN: लेबल

en: Width
hi_IN: चौड़ाई

en: Body
hi_IN: बॉडी

en: Normal
hi_IN: सामान्य

en: Italic
hi_IN: इटेलिक

note: translators: %s: link
en: Home
hi_IN: घर

en: Error 404
hi_IN: त्रुटि 404

note: translators: %s: Page Number translators: %s: author
en: Page %s
hi_IN: पृष्ठ %s

en: Call to Action
hi_IN: कॉल टू एक्शन

en: By
hi_IN: 在

en: Thanks :)
hi_IN: शुक्रिया :)

en: Pages:
hi_IN: पृष्ठों:

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: Next
hi_IN: अगला

en: No Comments
hi_IN: कोई टिप्पणी नहीं

en: 1 Comment
hi_IN: 1 टिप्पणी

en: Team
hi_IN: टीम

en: Menu
hi_IN: मेन्यू

en: About
hi_IN: हमारे बारे में

en: Search for:
hi_IN: के लिए खोजें:

en: Focal Length:
hi_IN: फोकल लंबाई:

en: ISO:
hi_IN: आईएसओ:

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
hi_IN: लौह्‌का

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
hi_IN: नियमित
