Responsive 4.2.2 - en to id_ID translation catalogue (175 entries)

en: Activating
id_ID: Mengaktifkan

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Deactivate
id_ID: Nonaktifkan

en: Features
id_ID: Fitur

en: Free
id_ID: Gratis

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
id_ID: Tulisan ini dilindungi kata sandi. Masukkan password untuk melihat komentar.

note: translators: 1 : Count, 2 : Pings 3 : Post title
en: Name
id_ID: Nama

en: Button Color
id_ID: Warna Tombol

en: Button Text Color
id_ID: Warna Teks Tombol

en: Text color
id_ID: Warna teks

en: Get Started
id_ID: Mulai yuk!

en: Support
id_ID: Dukungan

en: Community
id_ID: Komunitas

en: Feedback
id_ID: Umpan balik

en: Sale!
id_ID: Obral!

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
id_ID: Sidebar ini akan digunakan pada halaman Arsip produk, Keranjang, Checkout, dan Halaman Akun Saya.

en: Colors
id_ID: Warna

en: Button
id_ID: Tombol

en: Button Text
id_ID: Teks Tombol

en: Layouts
id_ID: Layout

en: Product Options
id_ID: Pengaturan Produk

en: Price Color
id_ID: Warna Harga

en: Sidebar Position
id_ID: Posisi Sidebar

en: Left Sidebar
id_ID: Sidebar Kiri

en: No Sidebar
id_ID: Tidak Ada Bilah Samping

en: List View
id_ID: Tampilan Daftar

en: Center
id_ID: Tengah

en: Left
id_ID: Kiri

en: Right
id_ID: Kanan

en: None
id_ID: Nihil

en: Circle
id_ID: Lingkaran

en: Square
id_ID: Persegi

en: Gallery Layout
id_ID: Tata letak Galeri

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: Cart
id_ID: Keranjang

en: Top
id_ID: Atas

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: Inherit
id_ID: Mewarisi

en: Custom Fonts
id_ID: Custom Font

en: Standard Fonts
id_ID: Huruf Standar

en: Gradient
id_ID: Gradien

en: Title
id_ID: Judul

en: Featured Image
id_ID: Gambar Unggulan

en: Content
id_ID: Konten

en: Main Navigation
id_ID: Navigasi

en: Rating
id_ID: Penilaian

en: Price
id_ID: Harga

en: Short Description
id_ID: Deskripsi Singkat

en: Add to Cart
id_ID: Tambahkan ke Troli

en: Category
id_ID: Kategori

en: Ratings
id_ID: Penilaian

en: Read More &raquo;
id_ID: Baca Selengkapnya &raquo;

en: center
id_ID: tengah

en: Author
id_ID: Penulis

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Content Type
id_ID: Tipe Konten

en: Excerpt
id_ID: Kutipan

en: Excerpt Length
id_ID: Panjang Kutipan

en: Read More Text
id_ID: Baca Lebih Banyak Teks

en: Link
id_ID: Tautan

en: Title Color
id_ID: Warna Judul

en: Description Color
id_ID: Warna Deskripsi

en: Breadcrumb Position
id_ID: Posisi Breadcrumb

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Background Color
id_ID: Warna Latar

en: Text Color
id_ID: Warna Teks

en: Links Color
id_ID: Warna Tautan

en: Links Hover Color
id_ID: Warna Hover Tautan

en: Footer Widgets
id_ID: Widget Footer

en: Number of Columns
id_ID: Jumlah Kolom

en: Social Links
id_ID: Tautan Sosial

en: Email Address
id_ID: Alamat Email

en: Scripts
id_ID: Skrip

en: Border Color
id_ID: Warna Batas

en: Site Title Color
id_ID: Warna Judul Situs

en: Site Title Hover Color
id_ID: Warna Judul Situs Hover

en: Site Tagline Color
id_ID: Warna Tagline Situs

en: Header Layout
id_ID: Layout Header

en: Transparent Header
id_ID: Header Transparan

en: Enable on Complete Website
id_ID: Aktifkan di Situs Web Lengkap

en: Disable on 404, Search & Archives?
id_ID: Nonaktifkan pada 404, Cari & Arsip?

en: Disable on Blog page?
id_ID: Nonaktifkan di halaman Blog?

en: Disable on Latest Posts Page?
id_ID: Nonaktifkan pada Halaman Posting Terbaru?

en: Disable on Pages?
id_ID: Nonaktifkan pada Halaman?

en: Disable on Posts?
id_ID: Nonaktifkan pada Posting?

en: Disable on WooCommerce Product Pages?
id_ID: Nonaktifkan pada Halaman Produk WooCommerce?

en: Above Header
id_ID: Diatas Header

en: Below Header
id_ID: Dibawah Header

en: Site Title
id_ID: Judul Situs

en: Site Tagline
id_ID: Tagline Situs

en: Choose Category
id_ID: Pilih Kategori

en: Headline
id_ID: Berita Utama

en: Content Area
id_ID: Area Konten

en: Testimonial Section
id_ID: بخش مشتریان راضی

en: Testimonial Title
id_ID: Judul Kesaksian

en: Select Post
id_ID: Pilih Posting

en: Team Section
id_ID: بخش اعضای تیم

en: Contact Us
id_ID: Hubungi Kami

en: Address
id_ID: Alamat

en: Page Title
id_ID: Judul Halaman

en: Page Content
id_ID: Konten Halaman

en: Theme Options
id_ID: Pilihan Tema

en: Header Options
id_ID: Opsi Header

en: Main Menu
id_ID: Menu Utama

en: Sidebar Options
id_ID: Opsi Sidebar

en: Blog / Archive
id_ID: Arsip / Blog

en: Blog Post
id_ID: Pos Blog

en: Page
id_ID: Halaman

en: Page Options
id_ID: Pengaturan Halaman

en: Post Title
id_ID: Judul Artikel

en: Post Content
id_ID: Posting Konten

en: Body Text Color
id_ID: Warna teks body

en: Links
id_ID: Tautan

en: Link Color
id_ID: Warna Link

en: Link Hover Color
id_ID: Warna Hover Tautan

en: Buttons
id_ID: Tombol

en: Color
id_ID: Warna

en: Hover Color
id_ID: Warna Hover

en: Hover Text Color
id_ID: Arahkan Warna Teks

en: Inputs
id_ID: Input

en: Labels
id_ID: Label

en: Width
id_ID: Lebar

en: Full Width
id_ID: Lebar Penuh

en: Boxed
id_ID: Kotak

en: Content Boxed
id_ID: Kotak Konten

en: Font Family
id_ID: Jenis Font

en: Font Weight
id_ID: Bobot Huruf

en: Normal
id_ID: Biasa

en: Italic
id_ID: Miring

en: Text Transform
id_ID: Teks Transform

en: Capitalize
id_ID: Huruf Kapital

en: Lowercase
id_ID: Huruf Kecil

en: Uppercase
id_ID: Huruf Besar

en: Font Size
id_ID: Ukuran Font

en: Line Height
id_ID: Tinggi garis

en: Font Color
id_ID: Warna Font Utama

en: Ok, you deserve it
id_ID: Ok, Anda layak mendapatkannya

en: Nope, maybe later
id_ID: Tidak, mungkiin nanti

en: I already did
id_ID: Sudah

note: translators: %s: link
en: Home
id_ID: Beranda

note: translators: %s: Categories
en: Archive for %s
id_ID: Arsip utk %s

note: translators: %s: Search result page translators: %s is for search query.
en: Search results for: %s
id_ID: Hasil Pencarian: %s

note: translators: %s: Author pages translators: %s: view post by translators: view all posts by author translators: %s view posts by
en: View all posts by %s
id_ID: Lihat semua posting oleh %s

en: Error 404
id_ID: Kesalahan 404

note: translators: %s: Page Number translators: %s: author
en: Page %s
id_ID: Halaman %s

en: Main Sidebar
id_ID: Main Navigation

en: Header Menu
id_ID: Choose header layout

en: Footer Menu
id_ID: Menu Footer

en: Posted on
id_ID: Ditulis pada

en: By
id_ID: Oleh

en: Permalink to %s
id_ID: Permalink ke %s

en: Thanks :)
id_ID: Terimakasih :)

en: Pages:
id_ID: Halaman:

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: No Comments
id_ID: Tidak Ada Komentar

en: 1 Comment
id_ID: 1 Komentar

en: % Comments
id_ID: % Komentar

en: Team
id_ID: Tim

note: translators: 1: byline, 2: author
en: By
id_ID: Oleh

note: translators: 1: class, 2: date
en: Posted on
id_ID: Diposting di

en: 0 Comments
id_ID: 0 Komentar

note: translators: %s Name of current post. Only visible to screen readers
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
id_ID: Lanjutkan membaca<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: About
id_ID: Tentang

en: Search for:
id_ID: Pencarian untuk:

en: Go
id_ID: OK

en: Focal Length:
id_ID: Panjang Fokus:

en: sec
id_ID: dtk

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
id_ID: Kecil

[ctx: Short name of the small font size in the block editor.]
en: S
id_ID: Sa

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
id_ID: Biasa

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
id_ID: Besar
