Responsive 4.2.2 - en to is_IS translation catalogue (141 entries)

en: Activating
is_IS: Virkja tengingu text for popup&apos; s activated state

en: Activate
is_IS: Virkja

en: Deactivate
is_IS: Afvirkja

en: Features
is_IS: Eiginleikar

en: Free
is_IS: Frítt

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
is_IS: Þessi tilkynning er varin með lykilorði. Vinsamlega sláið inn lykilorð til að skoða umsagnir.

note: translators: 1 : Count, 2 : Pings 3 : Post title
en: Name
is_IS: Nafn

en: E-mail
is_IS: Netfang

en: Website
is_IS: Vefsíða

en: Text color
is_IS: Texta Litur

en: Get Started
is_IS: Hefjast handa

en: Support
is_IS: Aðstoð

en: Community
is_IS: Samfélag

en: Feedback
is_IS: Svar

en: Sale!
is_IS: Útsala!

en: Colors
is_IS: Litir

en: Button
is_IS: Hnappur

en: Button Text
is_IS: Texti á hnöppum

en: Layouts
is_IS: Snið

en: Layout
is_IS: Umbrot

en: Right Sidebar
is_IS: Vinstri hliðarstika

en: Left Sidebar
is_IS: Vinstri hliðarstika

en: List View
is_IS: Attached message - Subject

en: Center
is_IS: Miðja

en: Left
is_IS: Vinstri

en: Right
is_IS: Hægri

en: Sale Notification
is_IS: Tilkynning um sölu

en: None
is_IS: Ekkert

en: Default
is_IS: Sjálfgefið

en: Circle
is_IS: Hringur

en: Square
is_IS: Ferhyrnt

en: Vertical
is_IS: Lóðrétt

en: Horizontal
is_IS: Lárétt

en: Cart
is_IS: Karfa

en: Top
is_IS: Efst

en: Bottom
is_IS: Botn

en: Gradient
is_IS: Stigull

en: Flat
is_IS: Slétt

en: Title
is_IS: Titill

en: Featured Image
is_IS: Aðalmynd

en: Meta
is_IS: Auka upplýsingar

en: Content
is_IS: Innihald

en: Main Navigation
is_IS: Aðal valmynd

en: Rating
is_IS: Einkunn

en: Price
is_IS: Verð

en: Add to Cart
is_IS: Bæta í körfu

en: Category
is_IS: Flokkur

en: Ratings
is_IS: Stjörnugjöf

en: Style
is_IS: Stíll

en: Alignment
is_IS: Forsýn:

en: Author
is_IS: Höfundur

en: Date
is_IS: Dagsetning

en: Categories
is_IS: Flokkar

en: Comments
is_IS: Athugasemdir

en: Excerpt Length
is_IS: Lengd útdráttar

en: Read More Text
is_IS: Lesa meiri texta

en: Link
is_IS: Tengill

en: Typography
is_IS: Leturgerð

en: Description
is_IS: Lýsing

en: Documentation
is_IS: Handbækur

en: Background Color
is_IS: Bakgrunnslitur

en: Text Color
is_IS: Litur texta

en: Social Links
is_IS: Samfélagstenging

en: LinkedIn
is_IS: Linkedin

en: StumbleUpon
is_IS: Stumbleupon

en: Email Address
is_IS: Netfang

en: Scripts
is_IS: Grunnmappa

en: Border Color
is_IS: & TÃ¶flu...

en: Header Layout
is_IS: Framsetning á haus

en: Spread
is_IS: Dreifaimage effect

en: Breakpoint
is_IS: Rofstaður

en: Dropdown
is_IS: Fellilisti

en: Sidebar
is_IS: Hliðarstika

en: Site Title
is_IS: Titill síðu

en: Choose Category
is_IS: Veldu flokk.

en: Headline
is_IS: FyrirsÃ¶gn

en: Testimonial
is_IS: Reynslusaga

en: Contact Us
is_IS: Hafa samband

en: Address
is_IS: Heimilisfang

en: Email
is_IS: Netfang

en: Page Title
is_IS: Titill síðu

en: Theme Options
is_IS: Þemu Valmöguleikar

en: Header
is_IS: Haus

en: Main Menu
is_IS: Aðal valmynd

en: Footer
is_IS: Fótur

en: Blog Post
is_IS: Frétt

en: Page
is_IS: Síða

en: Body Text Color
is_IS: Litur texta

en: Links
is_IS: Hlekkir

en: Link Color
is_IS: Krækju Litur

en: Buttons
is_IS: Hnappar

en: Color
is_IS: Litur

en: Labels
is_IS: Merkimiðar

en: Label Color
is_IS: Litur merkimiða

en: Width
is_IS: Breidd

en: Body
is_IS: Meginmál

en: Font Family
is_IS: Leturfjölskylda

en: Normal
is_IS: Hefðbundið

en: Italic
is_IS: Skáletrað

en: Capitalize
is_IS: Hástafa

en: Lowercase
is_IS: Lágstafa

en: Uppercase
is_IS: Efri

en: Font Size
is_IS: _Fullt Nafn

en: Font Color
is_IS: Textalitur

note: translators: %s: link
en: Home
is_IS: Heim

note: translators: %s: Categories
en: Archive for %s
is_IS: Yfirlit fyrir %s

note: translators: %s: Search result page translators: %s is for search query.
en: Search results for: %s
is_IS: Leitarniðurstöður fyrir: %s

note: translators: %s: Author pages translators: %s: view post by translators: view all posts by author translators: %s view posts by
en: View all posts by %s
is_IS: Skoða allar færslur eftir %s

en: Error 404
is_IS: 404 Villa

note: translators: %s: Page Number translators: %s: author
en: Page %s
is_IS: Síða %s

en: Main Sidebar
is_IS: Aðal Hliðarstika

en: Header Menu
is_IS: Valmynd í haus

en: Footer Menu
is_IS: Valmynd í fæti

en: Facebook Link
is_IS: Facebook

en: Twitter Link
is_IS: Twitter

en: Posted on
is_IS: Dagsetning

en: By
is_IS: Eftir

en: Permalink to %s
is_IS: Föst krækja í %s

en: Thanks :)
is_IS: Takk :)

en: Pages:
is_IS: Síður:

en: Previous
is_IS: Fyrri

en: Next
is_IS: Næst

en: No Comments
is_IS: Engar athugasemdir

en: 1 Comment
is_IS: 1 umsögn

en: % Comments
is_IS: % umsagnir

en: &larr; Home
is_IS: &larr; Forsíða

note: translators: 1: class, 2: date
en: Posted on
is_IS: Birt þann

en: 0 Comments
is_IS: 0 ummæli

en: Menu
is_IS: Valmynd

en: About
is_IS: Um

en: Search for:
is_IS: Leita að:

en: Go
is_IS: Áfram

en: Image Information
is_IS: Myndupplýsingar

en: Focal Length:
is_IS: Brennivídd:

en: mm
is_IS: length unit

en: sec
is_IS: sek

en: Camera:
is_IS: Myndavél: Length in millimeters

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
is_IS: Lítið

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
is_IS: Venjulegt verð (%s)

[ctx: Short name of the regular font size in the block editor.]
en: M
is_IS: Mán

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
is_IS: Stórt
