Responsive 4.2.2 - en to it_IT translation catalogue (277 entries)

en: % Comments
it_IT: % Commenti

en: 0 Comments
it_IT: 0 Commenti

en: 1 Comment
it_IT: 1 Commento

en: 30+
it_IT: Oltre 30

en: About
it_IT: Info

en: About Section
it_IT: Sezione Chi Siamo

en: About Text
it_IT: Su Di Me

en: Above Header
it_IT: Sopra Header

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activating
it_IT: Attivazione in corso

en: Add to Cart
it_IT: Aggiungi al Carrello

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: Alternate Background Color
it_IT: Colore di Sfondo alternativo

en: Author
it_IT: Autore

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Backgrounds
it_IT: Sfondi

en: Below Header
it_IT: Sotto l'intestazione

en: Blog / Archive
it_IT: Blog / Archivio

en: Blog Options
it_IT: Blog Opzioni

en: Blog Page Title
it_IT: Titolo della pagina del blog

en: Blog Post
it_IT: Articoli

en: Body
it_IT: Corpo

en: Body Text Color
it_IT: Colore Testo Corpo

en: Bold: 700
it_IT: Grassetto: 700

en: Book: 300
it_IT: Libro: 300

en: Border Color
it_IT: Colore Bordo

en: Border Width (px)
it_IT: Larghezza Bordo (px)

en: Bottom
it_IT: Sotto

en: Box Background Color
it_IT: Colore dello sfondo del box

en: Breadcrumb Color
it_IT: Colore del testo Breadcrumb

en: Breadcrumb Position
it_IT: Posizione Breadcrumb

en: Breakpoint
it_IT: Punto di Interruzione

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button Color
it_IT: Colore Pulsante

en: Button Hover
it_IT: Colore al passaggio del mouse

en: Button Hover Color
it_IT: Colore al passaggio del mouse

en: Button Hover Text
it_IT: Testo al passaggio del mouse del pulsante

en: Button Hover Text Color
it_IT: Colore del testo hover sul bottone

en: Button Text
it_IT: Testo Pulsante

en: Button Text Color
it_IT: Colore testo del pulsante

en: Buttons
it_IT: Pulsanti

en: By
it_IT: Di

en: By
it_IT: Da

en: Camera:
it_IT: Fotocamera:

en: Capitalize
it_IT: Iniziali maiuscole

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Cart Options
it_IT: Opzioni carrello

en: Catalog View
it_IT: Vista catalogo

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Center
it_IT: Centro

en: Checkout Button
it_IT: Pulsante Checkout

en: Choose Category
it_IT: Scegli la categoria

en: Choose Post
it_IT: Scegli post

en: Circle
it_IT: Cerchio

en: Circle Outline
it_IT: Contorno a cerchio

en: Color
it_IT: Colore

en: Colors
it_IT: Colori

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Community
it_IT: Comunità

en: Contact Section
it_IT: Sezione contatti

en: Contact Us
it_IT: Contattaci

en: Contact form shortcode
it_IT: Shortcode modulo contatti

en: Contained
it_IT: Contenuta

en: Container Background Color
it_IT: Colore di sfondo del contenitore

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content Alignment
it_IT: Allineamento Contenuto

en: Content Area
it_IT: Area del contenuto

en: Content Header
it_IT: Contenuto Header

en: Content Type
it_IT: Tipo di Contenuto

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
it_IT: Continua a leggere<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Copyright text
it_IT: Testo del Copyright

en: Custom CSS Styles
it_IT: Stili CSS personalizzati

en: Custom Fonts
it_IT: Font personalizzati

en: Custom Home Page
it_IT: Home Page personalizzata

en: Custom String
it_IT: Stringa personalizzata

en: Date
it_IT: Data

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description Color
it_IT: Colore Descrizione

en: Disable on 404, Search & Archives?
it_IT: Disabilita su 404, Cerca e Archivi?

en: Disable on Pages?
it_IT: Disabilita su Pagine?

en: Disable on Posts?
it_IT: Disabilita su Articoli?

en: Disable on WooCommerce Product Pages?
it_IT: Disabilita sulle pagine dei prodotti WooCommerce?

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Enable Masonry Layout
it_IT: Attivare il Layout masonery

en: Enable Testimonial Section
it_IT: Abilita Sezione Testimonial

en: Enable on Complete Website
it_IT: Abilita sul sito web completo

en: Entry Title
it_IT: Titolo voce

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Excerpt
it_IT: Estratto

en: Excerpt Length
it_IT: Lunghezza Estratto

en: Extra Bold: 800
it_IT: Extra Grassetto: 800

en: Facebook Link
it_IT: Link Facebook

en: Feature Title
it_IT: Titolo caratteristica

en: Featured Content
it_IT: Contenuti in primo piano

en: Featured Image
it_IT: Immagine in evidenza

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: Flat
it_IT: Piatto

en: Focal Length:
it_IT: Lunghezza focale:

en: Font Color
it_IT: Colore del carattere

en: Font Family
it_IT: Font family

en: Font Size
it_IT: Dimensione Carattere

en: Font Style
it_IT: Stile Carattere

en: Footer Menu
it_IT: Menu Footer

en: Footer Options
it_IT: Opzioni Footer

en: Footer Widgets
it_IT: Widget del footer

en: Form Builder
it_IT: Generatore di Form

en: Form Inputs
it_IT: Input Modulo

en: Free
it_IT: Gratis

en: Free Vs Pro
it_IT: Gratuito Vs Pro

en: Full Width
it_IT: Larghezza piena

en: Full Width Footer
it_IT: Footer Larghezza Intera

en: Full Width Header
it_IT: Intestazione piena larghezza

en: FullScreen
it_IT: Schermo intero

en: Gallery Layout
it_IT: Layout galleria

en: General Typography
it_IT: Carattere Tipografia

en: Get Started
it_IT: Inizia

en: Go
it_IT: Vai

en: Gradient
it_IT: Gradiente

en: Grid View
it_IT: Vista Griglia

en: HAPPINESS
it_IT: LA FELICITÀ

en: Header Alignment
it_IT: Allineamento intestazione

en: Header Elements
it_IT: Elementi Header

en: Header Menu
it_IT: Menu testata

en: Header Options
it_IT: Opzioni Header

en: Header Widget
it_IT: Widget Header

en: Heading 1 (H1) Color
it_IT: Colore dei Titoli H1

en: Heading 2 (H2) Color
it_IT: Colore dei Titoli H2

en: Heading 3 (H3) Color
it_IT: Colore dei Titoli H3

en: Heading 4 (H4) Color
it_IT: Colore dei Titoli H4

en: Heading 5 (H5)
it_IT: Titolo 5 (H5)

en: Heading 5 (H5) Color
it_IT: Colore dei Titoli H5

en: Heading 6 (H6)
it_IT: Titolo 6 (H6)

en: Heading 6 (H6) Color
it_IT: Colore dei Titoli H6

en: Headline
it_IT: Titolo

en: Hide Site Title
it_IT: Nascondi il titolo del sito

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Hover Border Color
it_IT: Colore del bordo al passaggio del mouse

en: Hover Color
it_IT: Colore Hover

en: Hover Text Color
it_IT: Colore del testo attivo

en: I already did
it_IT: L’ho già fatto

en: Image Information
it_IT: Informazioni Immagine

en: Important: Not all fonts support every font-weight.
it_IT: Importante: Non tutti i font supportano spessore-font.

en: Inherit
it_IT: Eredita

en: Internal Server Error [500]
it_IT: Errore interno del server (500)

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Jetpack Portfolio
it_IT: Portafoglio di Jetpack

en: Label Color
it_IT: Colore Etichetta

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Layouts
it_IT: Layout

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Left Sidebar
it_IT: Barra laterale sinistra

en: Letter Spacing (px)
it_IT: Spaziatura lettere (px)

en: Light: 200
it_IT: Chiaro: 200

en: Line Height
it_IT: Altezza riga

en: Link Color
it_IT: Colore Link

en: Link Hover Color
it_IT: Colore del Link al passaggio del mouse

en: Link values together
it_IT: Insieme Valori Link

en: LinkedIn Link
it_IT: Importazione da LinkedIn

en: Links
it_IT: Link

en: Links Color
it_IT: Colore dei link

en: Links Hover Color
it_IT: Colore Links Sopra

en: List View
it_IT: Vista elenco

en: Lowercase
it_IT: Minuscolo

en: Main Menu
it_IT: Menu principale

en: Main Navigation
it_IT: Menù Principale

en: Main Sidebar
it_IT: Sidebar principale

en: Meta Separator
it_IT: Separatore Meta

en: Meta Text Color
it_IT: Colore meta testo

en: Name
it_IT: Nome

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
it_IT: Grande

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
it_IT: Più grande

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
it_IT: Regolare

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
it_IT: Piccolo

en: Next
it_IT: Successivo

en: No Comments
it_IT: Nessun commento

en: No Sidebar
it_IT: Nessuna Sidebar

en: None
it_IT: Nessuno

en: Nope, maybe later
it_IT: No, forse più tardi

en: Normal
it_IT: Normale

en: Normal: 400
it_IT: Normale: 400

en: Number of Columns
it_IT: Numero di colonne

en: Ok, you deserve it
it_IT: Ok, lo meritate

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page %s
it_IT: Pagina %s

en: Page Content
it_IT: Contenuto della pagina

en: Page Options
it_IT: Opzioni pagina

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: Permalink to %s
it_IT: Permalink a %s

en: Phone no
it_IT: N. di telefono

en: Post Content
it_IT: Contenuto Post

en: Post Elements
it_IT: Elementi dell'Articolo

en: Post Featured Image
it_IT: Immagine in Evidenza Articolo

en: Post Title
it_IT: Titolo Post

en: Posted in %s
it_IT: Scritto in %s

en: Posted on
it_IT: Pubblicato il

en: Posted on
it_IT: Pubblicato il

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price Color
it_IT: Colore Prezzo

en: Pricing Tables
it_IT: Tabelle dei Prezzi

en: Product Elements
it_IT: Elementi del prodotto

en: Product Options
it_IT: Opzioni Prodotto

en: RSS Feed
it_IT: Feed RSS

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Rating Color
it_IT: Colore Valutazione

en: Ratings
it_IT: Valutazioni

en: Read More &raquo;
it_IT: Leggi tutto &raquo;

en: Read More Text
it_IT: Scopri di Più

en: Read more &raquo;
it_IT: Continua a leggere &raquo;

en: Recommended Plugins
it_IT: Plugins Raccomandati

en: Requested page not found. [404]
it_IT: Pagina non trovata  (404)

en: Responsive Options
it_IT: Opzioni Responsive

en: Right
it_IT: Destra

en: Right Sidebar
it_IT: Sidebar destra

en: Sale % Value
it_IT: Vendita % Valore

en: Sale Bubble Style
it_IT: Stile nuvola vendita

en: Sale Notification
it_IT: Notifica vendita

en: Sale!
it_IT: Offerta!

en: Scripts
it_IT: scritti

en: Scroll to Top
it_IT: Torna su

en: Search for:
it_IT: Cerca per:

en: Search results for: %s
it_IT: Risultati della ricerca per: %s

en: Select Post
it_IT: Seleziona un post

en: Semibold: 600
it_IT: Semi Grassetto: 600

en: Shop Options
it_IT: Opzioni Shop

en: Short Description
it_IT: Descrizione breve

en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

en: Sidebar Options
it_IT: Opzioni Sidebar

en: Sidebar Position
it_IT: Posizione Barra Laterale

en: Single Product Options
it_IT: Opzioni prodotto singolo

en: Single Product Structure
it_IT: Struttura singolo prodotto

en: Site Tagline
it_IT: Slogan del sito

en: Site Tagline Color
it_IT: Colore slogan del sito

en: Site Title
it_IT: Titolo del sito

en: Site Title Color
it_IT: Colore titolo sito

en: Site Title Hover Color
it_IT: Colore hover titolo del sito

en: Social Links
it_IT: Link Social

en: Space Around
it_IT: Spazio intorno

en: Spread
it_IT: Diffusione

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Square Outline
it_IT: Contorno quadrato

en: Standard Fonts
it_IT: Font standard

en: Stretched
it_IT: Estesa

en: Style
it_IT: Stile

en: Sub Menu Background Color
it_IT: Colore dello sfondo del sub menu

en: Support
it_IT: Supporto

en: Tagged with:
it_IT: Taggato con:

en: Team Section
it_IT: Sezione Team

en: Testimonial Section
it_IT: Sezione Testimonial

en: Testimonial Title
it_IT: Titolo del Testimonial

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Text Transform
it_IT: Trasformazione Testo

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: Thanks :)
it_IT: Grazie :)

en: Theme Options
it_IT: Opzioni Tema

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it_IT: Questo post è protetto da password. Inserire la password per visualizzare i commenti.

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title Color
it_IT: Colore Titolo

en: Top
it_IT: In alto

en: Transparent Header
it_IT: Intestazione Trasparente

en: Twitter Link
it_IT: Twitter

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Upgrade To Pro
it_IT: Aggiorna a Pro

en: Uppercase
it_IT: Maiuscolo

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: View all posts by %s
it_IT: Visualizza tutti i post di %s

en: Website
it_IT: Sito web

en: Width
it_IT: Larghezza

en: WooCommerce Sidebar
it_IT: Sidebar di WooCommerce

en: center
it_IT: centro

en: foursquare
it_IT: Foursquare
