Responsive 4.2.2 - en to ja translation catalogue (304 entries)

en: % Comments
ja: % 件のコメント

en: &#8249; Older comments
ja: &#8249; 以前のコメント

en: &#8249; Older posts
ja: &#8249; 前

en: &copy;
ja: コピー

en: &darr; Skip to Main Content
ja: &darr; メインコンテンツへジャンプ

en: &larr; Home
ja: &larr; Top

en: 0 Comments
ja: コメント 0件

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: About
ja: 概要

en: Above Header
ja: ヘッダーの上

en: Activate
ja: 有効化

en: Activating
ja: 有効化中

en: Add to Cart
ja: カートに追加

en: Address
ja: 住所

en: Alignment
ja: 配置

en: Archive for %s
ja: %sのアーカイブ

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
ja: エリア1 - sidebar.php - デフォルト・ブログ・ブログ抜粋ページテンプレートに表示

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
ja: エリア11 - sidebar-top.php - ヘッダーの右側に表示

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
ja: エリア6  - sidebar-home.php  - ホーム画面に表示

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
ja: エリア7  - sidebar-home.php  - ホーム画面に表示

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
ja: エリア8  - sidebar-home.php  - ホーム画面に表示

en: Author
ja: 投稿者

en: Background Color
ja: 背景色

en: Backgrounds
ja: 背景

en: Below Header
ja: ヘッダーの下

en: Black: 900
ja: 黒: 900

en: Blog / Archive
ja: ブログ / アーカイブ

en: Blog Options
ja: ブログオプション

en: Blog Page Title
ja: ブログのページタイトル

en: Blog Post
ja: ブログ投稿

en: Body
ja: 本文

en: Body Text Color
ja: 本文テキストの色

en: Bold: 700
ja: ボールド: 700

en: Book: 300
ja: 本: 300

en: Border Color
ja: 枠線の色

en: Border Width (px)
ja: 線の幅 (px)

en: Bottom
ja: 下

en: Box Background Color
ja: ボックスの背景色

en: Boxed
ja: ボックス

en: Breadcrumb
ja: パンくずリスト

en: Breadcrumb Color
ja: パンくずの色

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Button
ja: ボタン

en: Button Color
ja: ボタンの色

en: Button Hover
ja: ボタンマウスオーバー

en: Button Hover Color
ja: ボタンのホバー色

en: Button Hover Text Color
ja: ボタンにカーソルを合わせたときのボタンの文字色

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: Button Text Color
ja: ボタンのテキスト色

en: Buttons
ja: ボタン

en: By
ja: による

en: CSS Styles
ja: CSSスタイル

en: Call to Action
ja: コールアクション

en: Capitalize
ja: 単語の先頭文字を大文字で表示

en: Cart
ja: カート

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Center
ja: 中央

en: Choose Category
ja: カテゴリーを選択

en: Choose Post
ja: 投稿を選択

en: Circle
ja: 円形

en: Circle Outline
ja: ブラシ輪郭を円で表示

en: Color
ja: 色

en: Colors
ja: 色

en: Comments
ja: コメント

en: Community
ja: コミュニティ

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Contact form shortcode
ja: お問い合わせフォームのショートコード

en: Contained
ja: コンテナ

en: Container Background Color
ja: コンテナ背景色

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Alignment
ja: コンテンツの配置

en: Content Area
ja: コンテンツエリア

en: Content Boxed
ja: ボックスコンテンツ

en: Content Header
ja: コンテンツ ヘッダー

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja: <span class="screen-reader-text">"%s" の</span>続きを読む

en: Copyright text
ja: 著作権テキスト

en: Custom Fonts
ja: カスタムフォント

en: Custom Home Page
ja: ホームページのカスタム

en: Date
ja: 日付

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Default
ja: デフォルト

en: Description
ja: 説明

en: Description Color
ja: 説明文の色

en: Disable breadcrumb list?
ja: パンくずリストを無効化しますか ?

en: Disabled On All Devices
ja: すべてのデバイスで無効

en: Display On All Devices
ja: すべてのデバイスで表示

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Embeds to footer.php
ja: footer.php への埋め込み

en: Embeds to header.php
ja: header.php への埋め込み

en: Entry Content
ja: コンテンツエントリー

en: Entry Meta
ja: 投稿メタデータ

en: Entry Title
ja: 投稿タイトル

en: Error 404
ja: 404エラー

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt Length
ja: 抜粋の長さ

en: Extra Bold: 800
ja: 超ボールド: 800

en: Facebook Link
ja: Facebook リンク

en: Feature Title
ja: 機能のタイトル

en: Featured Content
ja: 注目コンテンツ

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Features
ja: 特徴

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Flat
ja: フラット

en: Focal Length:
ja: 焦点距離:

en: Font Color
ja: 文字色

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Font Weight
ja: フォントの太さ

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Bar
ja: フッターバー

en: Footer Menu
ja: フッターメニュー

en: Footer Options
ja: フッターオプション

en: Footer Widgets
ja: フッターウィジェット

en: Form Builder
ja: フォームビルダー

en: Form Inputs
ja: フォーム入力

en: Foursquare
ja: FourSquare

en: Free
ja: 無料

en: Free Vs Pro
ja: 無料 対 プロ

en: Full Width
ja: 全幅

en: Full Width Footer
ja: 全幅フッター

en: Full Width Header
ja: 全幅のヘッダー

en: FullScreen
ja: フルスクリーン

en: Gallery Layout
ja: ギャラリーのレイアウト

en: General Typography
ja: 一般タイポグラフィ

en: Get Started
ja: 始める

en: Get the PRO version!
ja: プロ版を取得

en: Google Fonts
ja: Googleフォント

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Grid View
ja: グリッド表示

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Alignment
ja: ヘッダー配置

en: Header Elements
ja: 標題元素

en: Header Layout
ja: ヘッダーレイアウト

en: Header Menu
ja: ヘッダーメニュー

en: Header Options
ja: ヘッダー設定

en: Header Widget
ja: ヘッダーウィジェット

en: Header Widgets
ja: ヘッダーウィジェット

en: Heading 1 (H1)
ja: 見出し１

en: Heading 2 (H2)
ja: 見出し２

en: Heading 3 (H3)
ja: 見出し３

en: Heading 4 (H4)
ja: 見出し４

en: Heading 5 (H5)
ja: 見出し５

en: Heading 6 (H6)
ja: 見出し６

en: Headline
ja: 見出し

en: Hide Tagline
ja: キャッチフレーズを非表示

en: Home
ja: ホーム

en: Horizontal
ja: 水平

en: Hover Border Color
ja: 枠線カラー（マウスオーバー時のカラー）

en: Hover Color
ja: ホバーカラー

en: Hover Text Color
ja: カーソルを合わせたときのテキストカラー

en: I already did
ja: 私はすでにやった

en: Image Information
ja: 画像の情報

en: Important: Not all fonts support every font-weight.
ja: 重要: すべてのフォントがすべての太さに対応しているわけではありません。

en: Inherit
ja: 継承

en: Input Fields
ja: 入力フィールド

en: Inputs
ja: 入力

en: Italic
ja: イタリック

en: Jetpack Portfolio
ja: Jetpack ポートフォリオ

en: Label Color
ja: ラベルの色

en: Labels
ja: ラベル

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Left
ja: 左

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Letter Spacing (px)
ja: 文字間隔 (px)

en: Light: 200
ja: 細い200

en: Line Height
ja: 行間

en: Link
ja: リンク

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link Hover Color
ja: リンクホバーカラー

en: Link values together
ja: 値をまとめてリンク

en: LinkedIn Link
ja: LinkedIn リンク

en: Links
ja: リンク

en: Links Color
ja: リンクの色

en: List View
ja: リスト表示

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main Navigation
ja: メインナビゲーション

en: Main Sidebar
ja: メインサイドバー

en: Medium: 500
ja: 中: 500

en: Menu
ja: メニュー

en: Meta
ja: メタ

en: Meta Elements
ja: メタ要素

en: Name
ja: 名前

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
ja: 大

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
ja: 特大

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
ja: レギュラー

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
ja: 小

en: Newer posts &#8250;
ja: 次 &#8250;

en: Next
ja: 次へ

en: No Comments
ja: コメントなし

en: No Sidebar
ja: サイドバーなし

en: None
ja: なし

en: Nope, maybe later
ja: たぶん後で

en: Normal
ja: ノーマル

en: Normal: 400
ja: ノーマル: 400

en: Number of Columns
ja: 列数

en: Ok, you deserve it
ja: OK、よく頑張った

en: Overrides the WordPress front page option
ja: WordPress のフロントページ設定を上書き

en: PRO
ja: MaxButtons プロ

en: Padding (px)
ja: パディング (px)

en: Page
ja: ページ

en: Page %s
ja: %s ページ

en: Page Content
ja: ページコンテンツ

en: Page Options
ja: ページオプション

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Pages:
ja: ページ:

en: Permalink to %s
ja: %s へのパーマリンク

en: Phone no
ja: 電話番号

en: Post Content
ja: 投稿のコンテンツ

en: Post Elements
ja: 投稿の要素

en: Post Featured Image
ja: 注目画像を投稿

en: Post Meta
ja: 投稿のメタ情報

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Posted in %s
ja: %s

en: Posted on
ja: 投稿日

en: Posted on
ja: 公開日

en: Previous
ja: 前へ

en: Price
ja: 価格

en: Price Color
ja: 価格の色

en: Pricing Tables
ja: 価格表

en: Pro
ja: プロ版

en: Product Options
ja: 製品オプション

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: Rating
ja: 評価

en: Rating Color
ja: レートの色

en: Ratings
ja: 評価

en: Read More &raquo;
ja: 続きを読む &raquo;

en: Read More Text
ja: 続きを読む...

en: Read More Type
ja: もっと読むタイプ

en: Read more &raquo;
ja: 続きを読む

en: Recommended Plugins
ja: おすすめプラグイン

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Responsive Options
ja: レスポンシブオプション

en: Right
ja: 右

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Sale Notification
ja: 通知

en: Sale!
ja: セール!

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Scroll to Top
ja: 先頭に戻る

en: Search for:
ja: 検索:

en: Search results for: %s
ja: %s の検索結果

en: Select Post
ja: 投稿を選択

en: Semibold: 600
ja: 中太

en: Shop Options
ja: ショップオプション

en: Short Description
ja: 簡単な説明

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Options
ja: サイドバーオプション

en: Sidebar Position
ja: サイドバーの位置

en: Single Product Options
ja: 商品のオプション

en: Site Tagline
ja: サイトタグライン

en: Site Tagline Color
ja: サイトタグラインの色

en: Site Title
ja: サイトタイトル

en: Site Title Color
ja: サイトのタイトルカラー

en: Social Links
ja: ソーシャルリンク

en: Spread
ja: 広がり

en: Square
ja: 正方形

en: Standard Fonts
ja: 標準フォント

en: Stretched
ja: ストレッチレイアウト

en: Style
ja: スタイル

en: Sub Menu Background Color
ja: サブメニューの背景色

en: Support
ja: サポート

en: Tagged with:
ja: タグ:

en: Team
ja: チーム

en: Team Section
ja: チームメンバー紹介セクション

en: Testimonial
ja: お客様の声

en: Testimonial Section
ja: お客様の声セクション

en: Testimonial Title
ja: 推薦のタイトル

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Text Transform
ja: テキスト変換

en: Text color
ja: テキストの色

en: Thanks :)
ja: ありがとうございます。

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
ja: このサイドバーは商品アーカイブ、カート、チェックアウトとマイアカウントページで使用します。

en: Title
ja: タイトル

en: Title Color
ja: タイトルの色

en: To have access to a shop section please install and configure %1$s.
ja: ショップのセクションにアクセスするには、%1$sをインストールして設定してください。

en: Top
ja: 上

en: Transparent Header
ja: 透明なヘッダー

en: Twitter Link
ja: Twitter リンク

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Upgrade To Pro
ja: プロ版へアップグレード

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Vertical
ja: 垂直

en: View PRO Features
ja: プロ版の機能を表示

en: View all posts by %s
ja: %s のすべての投稿を見る

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Width
ja: 幅

en: WooCommerce Sidebar
ja: WooCommerce サイドバー

en: WooCommerce plugin
ja: WooCommerce プラグイン

en: Yelp
ja: 叫び声

en: You can add: px-em-%
ja: 追加可能: px, em, %

en: center
ja: 中心

en: foursquare
ja: 正方形

en: sec
ja: 秒

en: team
ja: チーム
