Responsive 4.2.2 - en to nl_NL translation catalogue (293 entries)

en: Activating
nl_NL: Activeren

en: Activate
nl_NL: Activeren

en: Deactivate
nl_NL: Deactiveren

en: Features
nl_NL: Kenmerken

en: Free
nl_NL: Gratis

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Responsive
nl_NL: Responsief

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
nl_NL: Dit bericht is beveiligd met een wachtwoord. Voer het wachtwoord in om reacties te zien.

en: &#8249; Older comments
nl_NL: &#8249; Oudere reacties

en: Newer comments &#8250;
nl_NL: Nieuwere reacties &#8250;

note: translators: 1 : Count, 2 : Pings 3 : Post title
en: Name
nl_NL: Naam

en: Button Color
nl_NL: Knopkleur

en: Button Hover Color
nl_NL: Knop hover kleur

en: Button Hover Text Color
nl_NL: Button Hover Tekstkleur

en: Button Text Color
nl_NL: Button Tekstkleur

en: Text color
nl_NL: Tekstkleur

en: Container Background Color
nl_NL: Achtergrondkleur container

en: Responsive Options
nl_NL: Responsieve opties

en: Get Started
nl_NL: Aan de slag

en: Free Vs Pro
nl_NL: Gratis vs Pro

en: Support
nl_NL: Ondersteuning

en: Community
nl_NL: Gemeenschap

en: Sale!
nl_NL: Aanbieding!

en: WooCommerce Sidebar
nl_NL: WooCommerce zijbalk

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
nl_NL: Deze zijbalk zal worden gebruikt op het product archief, winkelwagen, Checkout en mijn account pagina's.

en: Colors
nl_NL: Kleuren

en: Button
nl_NL: Knop

en: Button Text
nl_NL: Knop tekst

en: Button Hover
nl_NL: Mouse-over knop

en: Layouts
nl_NL: Lay-outs

en: Shop Options
nl_NL: Shop opties

en: Product Options
nl_NL: Productopties

en: Price Color
nl_NL: Prijs kleur

en: Sidebar Position
nl_NL: Zijbalk positie

en: Right Sidebar
nl_NL: Rechterzijbalk

en: Left Sidebar
nl_NL: Linkerzijbalk

en: No Sidebar
nl_NL: Geen zijbalk

en: Grid View
nl_NL: Rasterweergave

en: List View
nl_NL: Lijst weergave

en: Center
nl_NL: Midden

en: Left
nl_NL: Links

en: Right
nl_NL: Rechts

en: Sale Notification
nl_NL: Verkoop Opmerking

en: None
nl_NL: Geen

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Circle
nl_NL: Cirkel

en: Square
nl_NL: Vierkant

en: Gallery Layout
nl_NL: Galerij layout

en: Vertical
nl_NL: Verticaal

en: Horizontal
nl_NL: Horizontaal

en: Cart
nl_NL: Winkelwagen

en: Link values together
nl_NL: Combineer de waarden

en: Bottom
nl_NL: Onderkant

en: Inherit
nl_NL: Overnemen

en: Normal: 400
nl_NL: Normaal: 400

en: Bold: 700
nl_NL: Vet: 700

en: Custom Fonts
nl_NL: Aangepaste Fonts

en: Standard Fonts
nl_NL: Standaard lettertypes

en: View PRO Features
nl_NL: Bekijk de PRO features

en: Form Builder
nl_NL: Formulierbouwer

en: Pricing Tables
nl_NL: Prijstabellen

en: Get the PRO version!
nl_NL: Download de PRO-versie!

en: CSS Styles
nl_NL: CSS Stijlen

en: Custom CSS Styles
nl_NL: Aangepaste CSS Stijlen

en: Gradient
nl_NL: Kleurverloop

en: Flat
nl_NL: Plat

en: Choose Post
nl_NL: Kies bericht

en: Title
nl_NL: Titel

en: Featured Image
nl_NL: Uitgelichte afbeelding

en: Content
nl_NL: Inhoud

en: Main Navigation
nl_NL: Hoofdnavigatie

en: Rating
nl_NL: Beoordeling

en: Price
nl_NL: Prijs

en: Short Description
nl_NL: Korte omschrijving

en: Add to Cart
nl_NL: Toevoegen aan winkelwagen

en: Category
nl_NL: Categorie

en: Ratings
nl_NL: Beoordelingen

en: Read more &raquo;
nl_NL: Lees verder &raquo;

en: Read More &raquo;
nl_NL: Lees verder &raquo;

en: Style
nl_NL: Stijl

en: Stretched
nl_NL: Uitgerekt

en: Alignment
nl_NL: Uitlijning

en: center
nl_NL: midden

en: Entry Title
nl_NL: Invoer titel

en: Author
nl_NL: Auteur

en: Date
nl_NL: Datum

en: Categories
nl_NL: Categorieën

en: Comments
nl_NL: Reacties

en: Entry Content
nl_NL: Berichtinhoud

en: Content Type
nl_NL: Contenttype

en: Excerpt
nl_NL: Samenvatting

en: Content Alignment
nl_NL: Uitlijning Inhoud

en: Excerpt Length
nl_NL: Lengte van de tekst

en: Read More Text
nl_NL: Lees meer tekst

en: Content Header
nl_NL: Inhoud Header

en: Blog Page Title
nl_NL: Blog pagina titel

en: Enable Masonry Layout
nl_NL: Schakel masonry layout in

en: Title Color
nl_NL: Titelkleur

en: Description Color
nl_NL: Omschrijving Kleur

en: Breadcrumb Position
nl_NL: Breadcrumb positie

en: Typography
nl_NL: Typografie

en: Description
nl_NL: Omschrijving

en: Breadcrumb
nl_NL: Kruimelpad

en: Documentation
nl_NL: Documentatie

note: translators: %1$s is Plugin Name
en: To have access to a shop section please install and configure %1$s.
nl_NL: Als u toegang tot een winkel sectie wilt hebben, installeert en configureert u %1$s.

en: Recommended Plugins
nl_NL: Aanbevolen plugins

en: Background Color
nl_NL: Achtergrondkleur

en: Text Color
nl_NL: Tekstkleur

en: Links Color
nl_NL: Link kleur

en: Links Hover Color
nl_NL: Links Hover kleur

en: Footer Widgets
nl_NL: Footer widgets

en: Number of Columns
nl_NL: Aantal kolommen

en: Footer Bar
nl_NL: Footer balk

en: Copyright text
nl_NL: Copyright tekst

en: Social Links
nl_NL: Sociale Media links

en: Email Address
nl_NL: E-mailadres

en: Embeds to footer.php
nl_NL: Wordt ingesloten in footer.php

en: Border Color
nl_NL: Randkleur

en: Site Title Color
nl_NL: Site titel kleur

en: Site Title Hover Color
nl_NL: Website titel hover kleur

en: Site Tagline Color
nl_NL: Accentkleur trefwoorden

en: Header Widget
nl_NL: Helder widget

en: Full Width Header
nl_NL: Volledige breedte header

en: Header Elements
nl_NL: Header elementen

en: Header Layout
nl_NL: Koptekst layout

en: Header Alignment
nl_NL: Header uitlijning

en: Transparent Header
nl_NL: Transparente Header

en: Enable on Complete Website
nl_NL: Inschakelen op volledige website

en: Disable on 404, Search & Archives?
nl_NL: Uitschakelen op 404, zoeken & archieven?

en: Disable on Blog page?
nl_NL: Uitschakelen op de blog pagina?

en: Disable on Latest Posts Page?
nl_NL: Uitschakelen op de laatste berichten pagina?

en: Disable on Pages?
nl_NL: Uitschakelen bij pagina's?

en: Disable on Posts?
nl_NL: Uitschakelen bij berichten?

en: Disable on WooCommerce Product Pages?
nl_NL: Uitschakelen op WooCommerce product pagina's?

en: Header Widgets
nl_NL: Header-widgets

en: Above Header
nl_NL: Boven de koptekst

en: Below Header
nl_NL: Onder de kop

en: Spread
nl_NL: Spreiden

en: Sub Menu Background Color
nl_NL: Submenu Achtergrondkleur

en: FullScreen
nl_NL: Schermvullend

en: Sidebar
nl_NL: Zijbalk

en: Embeds to header.php
nl_NL: Wordt ingesloten in header.php

en: Site Title
nl_NL: Website titel

en: Site Tagline
nl_NL: Site slogan

en: Choose Category
nl_NL: Kies een categorie

en: Custom Home Page
nl_NL: Aangepaste Home Page

en: Enable Custom Front Page
nl_NL: Aangepaste Voorpagina inschakelen

en: Overrides the WordPress front page option
nl_NL: Komt in de plaats van de WordPress voorpagina optie

en: Hero Area
nl_NL: Hero sectie

en: HAPPINESS
nl_NL: GELUK

en: Headline
nl_NL: Kopregel

en: IS A WARM CUP
nl_NL: GEEFT EEN WARM GEVOEL

en: Subheadline
nl_NL: Secundaire kopregel

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
nl_NL: De titel, subtitel en deze content zijn te bewerken vanuit Thema-optie, evenals de Call-to-actionknop en de bijbehorende bestemmingslink. Afbeelding aan de rechterkant kan een afbeelding zijn of zelfs een Youtube-video als je dat wil.

en: Content Area
nl_NL: Inhoud Gebied

en: Disable Call to Action Button?
nl_NL: Actieknop uitschakelen?

en: Call to Action (URL)
nl_NL: Actieknop (URL)

en: Call to Action (Text)
nl_NL: Actieknop (Tekst)

en: Featured Content
nl_NL: Uitgelichte Inhoud

en: Paste your shortcode, video or image source
nl_NL: Plak je shortcode, video of bron van de afbeelding

en: About Section
nl_NL: Over sectie

en: Enable About Section
nl_NL: Over sectie inschakelen

en: About Text
nl_NL: Over Tekst

en: Feature Section
nl_NL: Uitgelichte sectie

en: Enable Feature Section
nl_NL: Inschakelen Uitgelichte Sectie

en: Feature Title
nl_NL: Titel eigenschap

en: Testimonial Section
nl_NL: Referentie sectie

en: Enable Testimonial Section
nl_NL: Referentie sectie inschakelen

en: Testimonial Title
nl_NL: Testimonial-titel

en: Select Post
nl_NL: Selecteer Bericht

en: Team Section
nl_NL: Team sectie

en: Enable Team Section
nl_NL: Team sectie inschakelen

en: Contact Section
nl_NL: Contact Sectie

en: Enable Contact Section
nl_NL: Contact sectie inschakelen

en: Contact Us
nl_NL: Neem contact met ons op

en: Address
nl_NL: Adres

en: Email
nl_NL: E-mail

en: Contact form shortcode
nl_NL: Contactformulier-shortcode

en: Page Elements
nl_NL: Pagina elementen

en: Page Title
nl_NL: Paginatitel

en: Page Content
nl_NL: Pagina inhoud

en: Theme Options
nl_NL: Thema Opties

en: Header Options
nl_NL: Header Opties

en: Main Menu
nl_NL: Hoofdmenu

en: Sidebar Options
nl_NL: Sidebar Opties

en: Footer Options
nl_NL: Footer Opties

en: Blog Options
nl_NL: Blog opties

en: Blog Post
nl_NL: Blog

en: Single Blog Post
nl_NL: Enkele Blog Post

en: Page
nl_NL: Pagina

en: Page Options
nl_NL: Pagina Opties

en: Post Featured Image
nl_NL: Bericht Uitgelichte Afbeelding

en: Post Title
nl_NL: Berichttitel

en: Post Content
nl_NL: Inhoud bericht

en: Backgrounds
nl_NL: Achtergronden

en: Box Background Color
nl_NL: Vak achtergrondkleur

en: Alternate Background Color
nl_NL: Beurtelings afwisselende achtergrondkleur gebruiken

en: Body Text Color
nl_NL: Body Tekstkleur

en: Link Color
nl_NL: Linkkleur

en: Link Hover Color
nl_NL: Link over kleur

en: Buttons
nl_NL: Knoppen

en: Color
nl_NL: Kleur

en: Hover Color
nl_NL: Hover kleur

en: Hover Text Color
nl_NL: Tekst Kleur Hover

en: Label Color
nl_NL: Label Kleur

en: Hide Site Title
nl_NL: Site titel verbergen

en: Hide Tagline
nl_NL: Verberg de ondertitel van de site

en: Width
nl_NL: Breedte

en: Contained
nl_NL: Bevat

en: Full Width
nl_NL: Volledige breedte

en: Border Width (px)
nl_NL: Randgrootte (px)

en: Form Inputs
nl_NL: Formulierinputs

en: General Typography
nl_NL: Algemene Typografie

en: Font Family
nl_NL: Font Familie

en: Font Weight
nl_NL: Lettertype dikte

en: Important: Not all fonts support every font-weight.
nl_NL: Belangrijk: Niet alle lettertypen ondersteunen alle font-diktes.

en: Font Style
nl_NL: Lettertype stijl

en: Normal
nl_NL: Normaal

en: Italic
nl_NL: Cursief

en: Text Transform
nl_NL: Teksttransformatie

en: Capitalize
nl_NL: Kapitaliseren

en: Lowercase
nl_NL: Kleine letters

en: Uppercase
nl_NL: Hoofdletters

en: Font Size
nl_NL: Lettergrootte

en: Line Height
nl_NL: Lijnhoogte

en: Letter Spacing (px)
nl_NL: Letterafstand (px)

en: Font Color
nl_NL: Lettertype kleur

en: Ok, you deserve it
nl_NL: Ok, je verdient het

en: Nope, maybe later
nl_NL: Nee, misschien later

en: I already did
nl_NL: Ik heb het al gedaan

note: translators: %s: Categories
en: Archive for %s
nl_NL: Archief voor %s

note: translators: %s: Search result page translators: %s is for search query.
en: Search results for: %s
nl_NL: Zoekresultaten voor: %s

note: translators: %s: Post Pages
en: Posts tagged %s
nl_NL: Berichten gelabeld met %s

note: translators: %s: Author pages translators: %s: view post by translators: view all posts by author translators: %s view posts by
en: View all posts by %s
nl_NL: Bekijk alle berichten van %s

en: Error 404
nl_NL: Fout 404

note: translators: %s: Page Number translators: %s: author
en: Page %s
nl_NL: Pagina %s

en: Main Sidebar
nl_NL: Hoofd Sidebar

en: Area 1 - sidebar.php - Displays on Default, Blog, Blog Excerpt page templates
nl_NL: Gebied 1 - sidebar.php - Wordt weergegeven op standaardsjablonen, blogpaginasjablonen en op uittreksels van blogpaginasjablonen

en: Home Widget 1
nl_NL: Home-widget 1

en: Area 6 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
nl_NL: Gebied 6 - sidebar-home.php - Wordt op de homepagina weergegeven

en: Home Widget 2
nl_NL: Home-widget 2

en: Area 7 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
nl_NL: Gebied 7 - sidebar-home.php - Wordt op de homepagina weergegeven

en: Home Widget 3
nl_NL: Home-widget 3

en: Area 8 - sidebar-home.php - Displays on the Home Page
nl_NL: Gebied 8 - sidebar-home.php - Wordt op de homepagina weergegeven

en: Gallery Sidebar
nl_NL: Galerij-zijbalk

en: Area 9 - sidebar-gallery.php - Displays on the page after an image has been clicked in a Gallery
nl_NL: Gebied 9 - sidebar-gallery.php - Wordt weergegeven op de pagina die verschijnt nadat er op een afbeelding in een galerij is geklikt

en: Colophon Widget
nl_NL: Colofon-widget

en: Area 10 - sidebar-colophon.php, 100% width Footer widgets
nl_NL: Gebied 10 - zijbalk-colofon.php, voettekst widget met volledige breedte (100%)

en: Area 11 - sidebar-top.php - Displays on the right of the header
nl_NL: Gebied 11 - sidebar-top.php - Wordt rechts van de header weergegeven

en: To use this post for front page's team section, please enter below details:
nl_NL: Om dit Bericht in de Team Sectie van de Voorpagina te gebruiken, voor onderstaande details a.u.b. in:

en: Member designation
nl_NL: Lid benaming/aanduiding

en: Facebook Link
nl_NL: Facebook link

en: GooglePlus Link
nl_NL: Google+ Link

en: Posted on
nl_NL: Geplaatst op

en: By
nl_NL: Door

note: translators: %s: category list translators: %s posted in categories
en: Posted in %s
nl_NL: Geplaatst in %s

en: Upgrade To Pro
nl_NL: Upgrade naar Pro

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page (no sidebar)
nl_NL: Volle Breedte Pagina (geen zijbalk)

en: Blog 2 Column
nl_NL: Blog 2 Kolom

en: Scroll to Top
nl_NL: Scroll naar Boven

en: Permalink to %s
nl_NL: Permalink naar %s

en: Thanks :)
nl_NL: Bedankt :)

en: Pages:
nl_NL: Pagina’s:

en: Previous
nl_NL: Vorige

en: Next
nl_NL: Volgende

en: &#8249; Return to
nl_NL: &#8249; Ga terug naar

en: No Comments
nl_NL: Geen reacties

en: 1 Comment
nl_NL: 1 Reactie

en: % Comments
nl_NL: % Reacties

en: Tagged with:
nl_NL: Getagd met:

note: translators: %s search term
en: Your search for %s did not match any entries.
nl_NL: Je zoektocht naar %s heeft geen overeenkomsten opgeleverd.

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
nl_NL: 404 &#8212; Leuk je hier tegen te komen.

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
nl_NL: Geen paniek, we komen hier samen wel uit; laten we kijken wat de hier mogelijkheden zijn.

note: translators: 1: byline, 2: author
en: By
nl_NL: Door

note: translators: 1: class, 2: date
en: Posted on
nl_NL: Geplaatst op

en: 0 Comments
nl_NL: 0 Reacties

en: &copy;
nl_NL: Nieuwsplatform

note: translators: %s Name of current post. Only visible to screen readers
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nl_NL: Verder lezen<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: About
nl_NL: Over

en: Search for:
nl_NL: Zoek naar:

en: Go
nl_NL: Ga

en: Image Information
nl_NL: Afbeeldingsinformatie

en: Full Size:
nl_NL: Volledige Grootte:

en: Aperture: f&#47;
nl_NL: Diafragma: f&#47;

en: Focal Length:
nl_NL: Brandpuntsafstand

en: Shutter:
nl_NL: Sluiter:

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
nl_NL: Dit is je eerste home widget box. Om te bewerken ga naar Uiterlijk > Widgets en kies het 6e widget van boven in gebied 6 genaamd Home Widget 1. De Titel kun je hier ook te bewerken.

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
nl_NL: Dit is je tweedehome widget box. Om te bewerken ga naar Uiterlijk > Widgets en kies het 7e widget van boven in gebied 7 genaamd Home Widget 2. De Titel kun je hier ook te bewerken.

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
nl_NL: Dit is het derde home-widgetvak; om het te bewerken ga je naar Uiterlijk > Widgets en kies je de 8e widget van boven in gebied 8, genaamd Home Widget 3. De titel is ook te bewerken vanuit de widgets.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: comment count number, 2: title.
en: %1$s Comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl_NL[0]: %1$s reactie op &ldquo;%2$s&rdquo;
nl_NL[1]: %1$s Opmerkingen bij &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
nl_NL: Klein

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
nl_NL: Standaard

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
nl_NL: Groot

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
nl_NL: Groter
