Responsive 4.2.2 - en to pl_PL translation catalogue (270 entries)

en: Activating
pl_PL: Aktywowanie text for popup&apos; s activated state

en: Activate
pl_PL: Aktywuj

en: Deactivate
pl_PL: Dezaktywuj

en: Features
pl_PL: Funkcje

en: Free
pl_PL: Darmowe

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Responsive
pl_PL: Elastyczny (dopasowanie do ekranów)

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pl_PL: Ten komentarz jest chroniony hasłem prosze wpisać hasło by je zobaczyć Ten post jest chroniony hasłem. Wprowadź hasło, aby wyświetlić wszelkie komentarze.

note: translators: 1 : Count, 2 : Pings 3 : Post title
en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Website
pl_PL: Strona internetowa

en: Button Color
pl_PL: Kolor przycisku

en: Button Hover Color
pl_PL: Kolor przycisku (Hover)

en: Button Hover Text Color
pl_PL: Kolor tekstu wskazanego przycisku

en: Button Text Color
pl_PL: Kolor tekstu przycisku

en: Text color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Container Background Color
pl_PL: Kolor tła pojemnika

en: Responsive Options
pl_PL: Opcje responsywności

en: Get Started
pl_PL: Rozpocznij

en: Support
pl_PL: Wsparcie

en: Community
pl_PL: Społeczność

en: Feedback
pl_PL: Informacje zwrotne

en: Sale!
pl_PL: Wyprzedaż!

en: WooCommerce Sidebar
pl_PL: WooCommerce pasek boczny

en: Colors
pl_PL: Kolory

en: Button
pl_PL: Przycisk

en: Button Text
pl_PL: Tekst przycisku

en: Button Hover Text
pl_PL: Tekst przycisku po najechaniu kursorem

en: Layouts
pl_PL: Układ

en: Shop Options
pl_PL: Opcje Sklepu

en: Product Options
pl_PL: Opcje produktu

en: Rating Color
pl_PL: Kolor oceny

en: Price Color
pl_PL: Kolor ceny sprzedaży

en: Layout
pl_PL: Układ

en: Sidebar Position
pl_PL: Pozycja panelu bocznego

en: Right Sidebar
pl_PL: Prawy pasek boczny

en: Left Sidebar
pl_PL: Lewy pasek boczny

en: No Sidebar
pl_PL: Brak paska bocznego

en: Shop Product
pl_PL: Produkt w sklepie

en: Grid View
pl_PL: Widok siatki

en: List View
pl_PL: Widok listy

en: Center
pl_PL: Środek

en: Left
pl_PL: Lewa

en: Right
pl_PL: Prawo

en: None
pl_PL: Brak

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Circle
pl_PL: Okrąg

en: Circle Outline
pl_PL: Obrts okręgu

en: Square
pl_PL: Kwadrat

en: Gallery Layout
pl_PL: Układ Galerii

en: Vertical
pl_PL: Pionowo

en: Horizontal
pl_PL: Poziomo

en: Cart
pl_PL: Koszyk

en: Link values together
pl_PL: Połącz wartości razem

en: Top
pl_PL: Góra

en: Bottom
pl_PL: Dół

en: Inherit
pl_PL: Dziedziczone

en: Custom Fonts
pl_PL: Własne czcionki

en: Standard Fonts
pl_PL: Standardowe czcionki

en: Google Fonts
pl_PL: Czcionki Google

en: Form Builder
pl_PL: Kreator Formularzy

en: Pricing Tables
pl_PL: Tabele cenowe

en: Flat
pl_PL: Płaski

en: Choose Post
pl_PL: Wybierz wpis

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Featured Image
pl_PL: Wyróżniony obrazek

en: Content
pl_PL: Zawartość

en: Main Navigation
pl_PL: Główna nawigacja

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Price
pl_PL: Cena

en: Short Description
pl_PL: Krótki opis

en: Add to Cart
pl_PL: Dodaj do koszyka

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Ratings
pl_PL: Oceny

en: Read More &raquo;
pl_PL: Czytaj więcej  &raquo;

en: Style
pl_PL: Styl

en: Stretched
pl_PL: Rozciągnięty

en: Alignment
pl_PL: Wyrównanie

en: center
pl_PL: wyśrodkowanie

en: Entry Title
pl_PL: Tytuł pozycji

en: Entry Meta
pl_PL: Wpis Meta

en: Author
pl_PL: Autor

en: Date
pl_PL: Data

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Content Type
pl_PL: Typ Zawartości

en: Excerpt
pl_PL: Zajawka

en: Content Alignment
pl_PL: Wyrównanie treści

en: Excerpt Length
pl_PL: Długość fragmentu

en: Read More Text
pl_PL: Czytaj więcej - tekst

en: Blog Page Title
pl_PL: Tytuł strony bloga

en: Title Color
pl_PL: Kolor tytułu

en: Description Color
pl_PL: Kolor opisu

en: Before Heading
pl_PL: Przed pozycją

en: After Heading
pl_PL: Po nagłówku

en: Typography
pl_PL: Typografia

en: Description
pl_PL: Opis

en: Breadcrumb
pl_PL: Okruszki

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Recommended Plugins
pl_PL: Zalecane wtyczki

en: Background Color
pl_PL: Kolor tła

en: Text Color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Links Color
pl_PL: Kolor linków

en: Links Hover Color
pl_PL: Linki: Kolor po najechaniu kursorem

en: Full Width Footer
pl_PL: Stopka pełnej szerokości

en: Footer Widgets
pl_PL: Widgety w stopce

en: Number of Columns
pl_PL: Liczba kolumn

en: Footer Bar
pl_PL: Stopka

en: Copyright text
pl_PL: Tekst dotyczący praw autorskich

en: Social Links
pl_PL: Linki społecznościowe

en: RSS Feed
pl_PL: Kanał RSS

en: Email Address
pl_PL: Adres e-mail

en: Scripts
pl_PL: Skrypty

en: Border Color
pl_PL: Kolor obramowania

en: Site Title Color
pl_PL: Kolor tytułu strony

en: Header Widget
pl_PL: Nagłówek Widgetu

en: Full Width Header
pl_PL: Nagłówek Pełnej Szerokości

en: Header Elements
pl_PL: Elementy nagłówka

en: Header Layout
pl_PL: Wygląd nagłówka

en: Header Alignment
pl_PL: Ułożenie nagłówka

en: Logo Padding (px)
pl_PL: Wypełnienie logo (px)

en: Transparent Header
pl_PL: Przezroczysty nagłówek

en: Enable on Complete Website
pl_PL: Włącz na gotowej stronie

en: Disable on 404, Search & Archives?
pl_PL: Wyłączyć na 404, Szukaj i Archiwa?

en: Disable on Latest Posts Page?
pl_PL: Wyłącz na stronie najnowsze wpisy?

en: Disable on Pages?
pl_PL: Wyłącz na stronach?

en: Disable on Posts?
pl_PL: Wyłącz we wpisach?

en: Header Widgets
pl_PL: Widżety nagłówka

en: Below Header
pl_PL: Poniżej nagłówka

en: Spread
pl_PL: Rozłożenie

en: Sub Menu Background Color
pl_PL: Kolot tła Sub Menu

en: Breakpoint
pl_PL: Punkt przerwania

en: Dropdown
pl_PL: Menu rozwijalne

en: FullScreen
pl_PL: Pełny ekran

en: Sidebar
pl_PL: Pasek boczny

en: Site Title
pl_PL: Tytuł strony

en: Site Tagline
pl_PL: Opis witryny

en: Choose Category
pl_PL: Wybierz kategorię

en: Hero Area
pl_PL: Strefa Bohatera

en: HAPPINESS
pl_PL: SZCZĘŚCIE

en: Headline
pl_PL: Nagłówek

en: Subheadline
pl_PL: Podnagłówek

en: Content Area
pl_PL: Obszar treści

en: Featured Content
pl_PL: Polecana zawartość

en: Feature Title
pl_PL: Tytuł Funkcji

en: Testimonial
pl_PL: Referencja

en: Testimonial Title
pl_PL: Tytuł opinii

en: Select Post
pl_PL: Wybierz wpis

en: team
pl_PL: zespół

en: Contact Us
pl_PL: Skontaktuj się z nami

en: Address
pl_PL: Adres

en: Phone no
pl_PL: Phone no [numer telefonu]

en: Contact form shortcode
pl_PL: Formularz kontaktu shortcode

en: Page Elements
pl_PL: Elementy strony

en: Post Elements
pl_PL: Elementy pocztowe

en: Page Featured Image
pl_PL: Obraz wyróżniony strony

en: Page Title
pl_PL: Tytuł strony

en: Page Content
pl_PL: Zawartość strony

en: Theme Options
pl_PL: Opcje motywu

en: Header Options
pl_PL: Opcje nagłówka

en: Header
pl_PL: Nagłówek

en: Main Menu
pl_PL: Menu główne

en: Sidebar Options
pl_PL: Opcje paska bocznego

en: Footer
pl_PL: Stopka

en: Footer Options
pl_PL: Opcje stopki

en: Blog / Archive
pl_PL: Blog / Archiwum

en: Blog Options
pl_PL: Opcje bloga

en: Blog Post
pl_PL: Wpis blogowy

en: Page
pl_PL: Strona

en: Page Options
pl_PL: Opcje strony

en: Post Title
pl_PL: Tytuł wpisu

en: Post Meta
pl_PL: Dane wpisu

en: Post Content
pl_PL: Treść wpisu

en: Backgrounds
pl_PL: Tła

en: Box Background Color
pl_PL: Box tło kolor

en: Alternate Background Color
pl_PL: Inny kolor tła

en: Body Text Color
pl_PL: Kolor tekstu w głównej treści strony

en: Heading 1 (H1) Color
pl_PL: Kolor nagłówka 1 (H1)

en: Heading 2 (H2) Color
pl_PL: Kolor nagłówka 2 (H2)

en: Heading 3 (H3) Color
pl_PL: Kolor nagłówka 3 (H3)

en: Meta Text Color
pl_PL: Kolor tekstu meta

en: Links
pl_PL: Linki

en: Link Color
pl_PL: Kolor odnośnika

en: Link Hover Color
pl_PL: Kolor aktywnego linku

en: Buttons
pl_PL: Przyciski

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Hover Color
pl_PL: Kolor po najechaniu

en: Hover Text Color
pl_PL: Kolor tekstu po najechaniu (efekt hover)

en: Hover Border Color
pl_PL: Kolor oramowania po najechaniu kursorem

en: Inputs
pl_PL: Wejścia

en: Labels
pl_PL: Etykiety

en: Label Color
pl_PL: Kolor etykiety

en: Hide Tagline
pl_PL: Ukryj slogan

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: Contained
pl_PL: W pojemniku

en: Full Width
pl_PL: Pełna szerokość

en: Container Width (px)
pl_PL: Szerokość pojemnika (px)

en: Boxed
pl_PL: Pudełkowy

en: Content Boxed
pl_PL: Pudełkowy szablon

en: Padding (px)
pl_PL: Odstęp (px):

en: Body
pl_PL: Treść

en: Heading 1 (H1)
pl_PL: Nagłówek 1 (H1)

en: Heading 2 (H2)
pl_PL: Nagłówek 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
pl_PL: Nagłówek 3 (H3)

en: Heading 4 (H4)
pl_PL: Nagłówek 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
pl_PL: Nagłówek 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
pl_PL: Nagłówek 6 (H6)

en: General Typography
pl_PL: Ogólna typografia

en: Font Family
pl_PL: Rodzina czcionki

en: Font Weight
pl_PL: Grubość Czcionki

en: Font Style
pl_PL: Styl czcionki

en: Normal
pl_PL: Normalny

en: Italic
pl_PL: Kursywa

en: Text Transform
pl_PL: Przekształcenie tekstu

en: Capitalize
pl_PL: Kapitaliki

en: Lowercase
pl_PL: Małe litery

en: Uppercase
pl_PL: Wielkie litery

en: Font Size
pl_PL: Rozmiar czcionki

en: Line Height
pl_PL: Wysokość linii

en: Letter Spacing (px)
pl_PL: Odstęp między literami (px)

en: Font Color
pl_PL: Kolor czcionki

en: Ok, you deserve it
pl_PL: OK, zasługujesz na to

en: Nope, maybe later
pl_PL: Może później

en: I already did
pl_PL: Już to zrobiłem

note: translators: %s: link
en: Home
pl_PL: Strona główna

note: translators: %s: Categories
en: Archive for %s
pl_PL: Archiwum dla %s

note: translators: %s: Search result page translators: %s is for search query.
en: Search results for: %s
pl_PL: Wyniki wyszukiwania dla: %s

note: translators: %s: Post Pages
en: Posts tagged %s
pl_PL: Posty oznaczone %s

note: translators: %s: Author pages translators: %s: view post by translators: view all posts by author translators: %s view posts by
en: View all posts by %s
pl_PL: Zobacz wszystkie wpisy opublikowane przez %s

en: Error 404
pl_PL: Błąd 404

note: translators: %s: Page Number translators: %s: author
en: Page %s
pl_PL: Strona %s

en: foursquare
pl_PL: kwadrat

en: Main Sidebar
pl_PL: Główny Panel Boczny

en: Footer Widgets 1
pl_PL: Widgety w stopce 1

en: Footer Widgets 2
pl_PL: Widgety w stopce 2

en: Footer Widgets 3
pl_PL: Widgety w stopce 3

en: Footer Widgets 4
pl_PL: Widgety w stopce 4

en: Call to Action
pl_PL: Wezwanie do Akcji

en: Header Menu
pl_PL: Nagłówek Menu

en: Footer Menu
pl_PL: Menu w stopce

en: Facebook Link
pl_PL: Link do Facebooka

en: Twitter Link
pl_PL: Link do Twittera

en: LinkedIn Link
pl_PL: Linkedin link

en: Posted on
pl_PL: Dodane

en: By
pl_PL: Przez

note: translators: %s: category list translators: %s posted in categories
en: Posted in %s
pl_PL: Opublikowany w %s

en: Scroll to Top
pl_PL: Przewiń do góry

en: Permalink to %s
pl_PL: Permalink do %s

en: Thanks :)
pl_PL: Dziękujemy :)

en: Pages:
pl_PL: Strony:

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Next
pl_PL: Następny

en: No Comments
pl_PL: Brak komentarzy

en: 1 Comment
pl_PL: 1 komentarz

en: % Comments
pl_PL: % Komentarzy

en: Team
pl_PL: Zespół

note: translators: 1: byline, 2: author
en: By
pl_PL: Przez

note: translators: 1: class, 2: date
en: Posted on
pl_PL: Opublikowany w

en: 0 Comments
pl_PL: 0 Komentarzy

note: translators: %s Name of current post. Only visible to screen readers
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pl_PL: Czytaj dalej<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: About
pl_PL: O

en: Search for:
pl_PL: Szukaj:

en: Search here &hellip;
pl_PL: Szukaj tutaj &hellip;

en: Go
pl_PL: Idź

en: Image Information
pl_PL: Informacje o obrazie

en: Focal Length:
pl_PL: Długość ogniskowa:

en: sec
pl_PL: sek

en: Camera:
pl_PL: Kamera:

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
pl_PL: Mały

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
pl_PL: Regularna

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
pl_PL: Duży

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
pl_PL: Większe
