Responsive 4.2.2 - en to pt_PT translation catalogue (235 entries)

en: Activating
pt_PT: A ativar

en: Activate
pt_PT: Activar

en: Deactivate
pt_PT: Desativado

en: Features
pt_PT: Características

en: Free
pt_PT: Grátis

en: Fully Customizable
pt_PT: Totalmente personalizável

en: 30+
pt_PT: Mais de 30

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Responsive
pt_PT: Responsivo

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt_PT: Este post está protegido com password. Introduza a password para ver os comentários.

note: translators: 1 : Count, 2 : Pings 3 : Post title
en: Name
pt_PT: Nome

en: Button Color
pt_PT: Cor do botão

en: Button Hover Color
pt_PT: Cor do hover da tecla

en: Button Hover Text Color
pt_PT: Cor do Texto do Botão ao passar o mouse

en: Button Text Color
pt_PT: Cor do texto do botão

en: Text color
pt_PT: Cor básica do texto

en: Container Background Color
pt_PT: Cor de Fundo do Contentor

en: Get Started
pt_PT: Iniciar

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Community
pt_PT: Comunidade

en: Sale!
pt_PT: Promoção!

en: WooCommerce Sidebar
pt_PT: Barra lateral do WooCommerce

en: Colors
pt_PT: Cores

en: Button
pt_PT: Botão

en: Button Text
pt_PT: Texto do Botão

en: Button Hover
pt_PT: Ao passar pelo Botão

en: Checkout Button
pt_PT: Botão Finalizar Compra

en: Product Options
pt_PT: Opções de Produtos

en: Rating Color
pt_PT: Cor da Avaliação

en: Price Color
pt_PT: Cor do Preço

en: Sidebar Position
pt_PT: Posição da barra lateral

en: Right Sidebar
pt_PT: Direita

en: Left Sidebar
pt_PT: Barra lateral principal que aparece à esquerda

en: No Sidebar
pt_PT: Sem Barra Lateral

en: Grid View
pt_PT: Vista em Grelha

en: List View
pt_PT: Ver em lista

en: Center
pt_PT: Centro

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Right
pt_PT: Direita

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Sale Bubble Style
pt_PT: Estilo de promoção

en: Circle
pt_PT: Círculo

en: Square
pt_PT: Quadrado

en: Cart
pt_PT: Carrinho

en: Link values together
pt_PT: Ligar valores

en: Top
pt_PT: Topo

en: Bottom
pt_PT: Inferior

en: Inherit
pt_PT: Herdar

en: Custom Fonts
pt_PT: Customizar Fontes

en: Standard Fonts
pt_PT: Fontes padrão

en: Google Fonts
pt_PT: Fontes Google

en: Form Builder
pt_PT: Construtor de formulários

en: Pricing Tables
pt_PT: Tabelas de preços

en: Gradient
pt_PT: Gradiente

en: Flat
pt_PT: Plano

en: Choose Post
pt_PT: Escolha Post:

en: Title
pt_PT: Título

en: Featured Image
pt_PT: Imagem de destaque

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Main Navigation
pt_PT: Navegação principal

en: Rating
pt_PT: Avaliação

en: Price
pt_PT: Preço

en: Short Description
pt_PT: Descrição curta

en: Add to Cart
pt_PT: Adicionar ao Carrinho

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Ratings
pt_PT: Avaliação

en: Read more &raquo;
pt_PT: Ler mais &raquo;

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Stretched
pt_PT: Esticado

en: Alignment
pt_PT: Alinhamento

en: center
pt_PT: centro

en: Entry Title
pt_PT: Título da entrada

en: Author
pt_PT: Autor

en: Date
pt_PT: Data

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Meta Separator
pt_PT: Separador Meta

en: Content Type
pt_PT: Tipo de conteúdo

en: Excerpt
pt_PT: Excerto

en: Content Alignment
pt_PT: Alinhamento de conteúdo

en: Excerpt Length
pt_PT: Comprimento do Excerto

en: Read More Text
pt_PT: Texto Ler Mais

en: Link
pt_PT: Ligação

en: Content Header
pt_PT: Cabeçalho do conteúdo

en: Blog Page Title
pt_PT: Título da página do blog

en: Title Color
pt_PT: Cor do Título

en: Description Color
pt_PT: Cor da descrição

en: Typography
pt_PT: Tipografia

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: WooCommerce plugin
pt_PT: Plugin WooCommerce

en: Background Color
pt_PT: Cor de fundo

en: Text Color
pt_PT: Cor do texto

en: Links Color
pt_PT: Modo de cores de links

en: Footer Widgets
pt_PT: Widgets de rodapé

en: Number of Columns
pt_PT: Numero de colunas ?

en: Footer Bar
pt_PT: Barra Rodapé

en: Social Links
pt_PT: Links sociais

en: RSS Feed
pt_PT: Feed RSS

en: Email Address
pt_PT: Email

en: Border Color
pt_PT: Cor da borda

en: Header Elements
pt_PT: Elementos de cabeçalho

en: Header Layout
pt_PT: Layout do cabeçalho

en: Header Alignment
pt_PT: Alinhamento do cabeçalho

en: Transparent Header
pt_PT: Cabeçalho transparente

en: Header Widgets
pt_PT: Widgets Cabeçalho

en: Above Header
pt_PT: Acima do cabeçalho

en: Below Header
pt_PT: Abaixo do cabeçalho

en: Spread
pt_PT: Afastamento

en: Menu Item Link Color
pt_PT: Cor do link do item no menu

en: Breakpoint
pt_PT: Ponto de parada

en: Dropdown
pt_PT: Suspenso

en: FullScreen
pt_PT: Ecrã inteiro

en: Sidebar
pt_PT: Barra Lateral

en: Site Title
pt_PT: Título do site

en: Site Tagline
pt_PT: Descrição do site

en: Choose Category
pt_PT: Busca por categoria

en: Custom Home Page
pt_PT: Página inicial personalizada

en: Headline
pt_PT: Título

en: Subheadline
pt_PT: Submanchete

en: Content Area
pt_PT: Área do conteúdo

en: Featured Content
pt_PT: Conteúdo em Destaque

en: About Text
pt_PT: Texto sobre

en: Feature Title
pt_PT: Título de Destaque

en: Testimonial
pt_PT: Testemunho

en: Testimonial Title
pt_PT: Título Testimonial

en: Select Post
pt_PT: Selecionar Post

en: Team Section
pt_PT: Sessão Equipa

en: team
pt_PT: equipa

en: Contact Us
pt_PT: Contacte-nos

en: Address
pt_PT: Morada

en: Page Title
pt_PT: Título da Página

en: Page Content
pt_PT: Conteúdo de Página

en: Theme Options
pt_PT: Opções do Tema

en: Header Options
pt_PT: Opções do Cabeçalho

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Main Menu
pt_PT: Menu Principal

en: Sidebar Options
pt_PT: Opções de Barra Lateral

en: Footer
pt_PT: Rodapé

en: Footer Options
pt_PT: Opções de Rodapé

en: Blog Options
pt_PT: Opções do blog

en: Blog Post
pt_PT: Blog de Artigos

en: Single Blog Post
pt_PT: Single blog post

en: Page
pt_PT: Página

en: Page Options
pt_PT: Opções da Página

en: Post Featured Image
pt_PT: Imagem de destaque da publicação

en: Post Title
pt_PT: Título da mensagem

en: Post Meta
pt_PT: Publicações Meta

en: Post Content
pt_PT: Conteúdo

en: Backgrounds
pt_PT: Planos de Fundos

en: General Text
pt_PT: Texto Geral

en: Body Text Color
pt_PT: Cor do texto corpo

en: Heading 1 (H1) Color
pt_PT: Título 1 (H1)

en: Heading 2 (H2) Color
pt_PT: Título 2 (H2)

en: Heading 3 (H3) Color
pt_PT: Título 3 (H3)

en: Heading 4 (H4) Color
pt_PT: Título 4 (H4)

en: Heading 5 (H5) Color
pt_PT: Título 5 (H5)

en: Link Color
pt_PT: Cor do Link

en: Link Hover Color
pt_PT: Cor do Link Hover

en: Buttons
pt_PT: Botões

en: Color
pt_PT: Cor

en: Hover Color
pt_PT: Cor ao passar com o rato

en: Hover Text Color
pt_PT: Cor do texto do hover

en: Inputs
pt_PT: Entradas

en: Labels
pt_PT: Etiquetas

en: Label Color
pt_PT: Cor da Etiqueta

en: Width
pt_PT: Largura

en: Contained
pt_PT: Limitado

en: Full Width
pt_PT: Largura Total

en: Boxed
pt_PT: Em Caixa

en: Form Inputs
pt_PT: Entradas de formulário

en: Body
pt_PT: Corpo

en: Heading 4 (H4)
pt_PT: Título 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
pt_PT: Título 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
pt_PT: Título 6 (H6)

en: Font Family
pt_PT: Tipo de letra

en: Font Weight
pt_PT: Espessura da FONTE

en: Font Style
pt_PT: Estilo de Fonte

en: Italic
pt_PT: Itálico

en: Text Transform
pt_PT: Transformação do texto

en: Capitalize
pt_PT: Primeira letra maiúscula

en: Lowercase
pt_PT: Letra minúscula

en: Uppercase
pt_PT: Maiúsculo

en: Font Size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Line Height
pt_PT: Altura da Linha

en: Font Color
pt_PT: Cor da Fonte

en: Ok, you deserve it
pt_PT: Ok, você merece

en: Nope, maybe later
pt_PT: Não, talvez mais tarde

en: I already did
pt_PT: Já o fiz

note: translators: %s: link
en: Home
pt_PT: Início

note: translators: %s: Categories
en: Archive for %s
pt_PT: Arquivo para <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>

note: translators: %s: Search result page translators: %s is for search query.
en: Search results for: %s
pt_PT: A mostrar resultados para "%s"

note: translators: %s: Author pages translators: %s: view post by translators: view all posts by author translators: %s view posts by
en: View all posts by %s
pt_PT: Ver todas as publicações de %s

en: Error 404
pt_PT: Erro 404

note: translators: %s: Page Number translators: %s: author
en: Page %s
pt_PT: Página %s

en: foursquare
pt_PT: quadrado

en: Main Sidebar
pt_PT: Sidebar Principal

en: Home Widget 1
pt_PT: Frontpage col. 1

en: Home Widget 2
pt_PT: Frontpage col. 2

en: Home Widget 3
pt_PT: Frontpage col. 3

en: Gallery Sidebar
pt_PT: Barra lateral da Galeria

en: Call to Action
pt_PT: Chamadas para a acção

en: Header Menu
pt_PT: Menu do cabeçalho

en: Footer Menu
pt_PT: Menu do rodapé

en: Facebook Link
pt_PT: Link Facebook

en: Twitter Link
pt_PT: Ligação do Twitter

en: Posted on
pt_PT: Publicado em

en: By
pt_PT: Por

note: translators: %s: category list translators: %s posted in categories
en: Posted in %s
pt_PT: Publicado em <ph id="mtc_1" equiv-text="base64:JXM="/>

en: Scroll to Top
pt_PT: Rolar para o topo

en: Permalink to %s
pt_PT: Permalink para %s

en: Thanks :)
pt_PT: Obrigado :)

en: Pages:
pt_PT: Páginas:

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: No Comments
pt_PT: Sem comentários

en: 1 Comment
pt_PT: 1 Comentário

en: % Comments
pt_PT: % Comentários

en: Tagged with:
pt_PT: Etiquetado com:

en: Team
pt_PT: Equipa

note: translators: 1: byline, 2: author
en: By
pt_PT: Por

note: translators: 1: class, 2: date
en: Posted on
pt_PT: Publicado em

en: 0 Comments
pt_PT: 0 Comentários

note: translators: %s Name of current post. Only visible to screen readers
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt_PT: Continue lendo<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: About
pt_PT: Sobre

en: Search for:
pt_PT: Pesquisar por:

en: Go
pt_PT: Ir

en: Image Information
pt_PT: Informações da Imagem

en: Focal Length:
pt_PT: Distância Focal:

en: sec
pt_PT: seg

en: Camera:
pt_PT: Câmera:

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
pt_PT: Pequeno

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
pt_PT: Grande

[ctx: Short name of the large font size in the block editor.]
en: L
pt_PT: Seg

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
pt_PT: Maior
