Responsive 4.2.2 - en to tr_TR translation catalogue (300 entries)

en: % Comments
tr_TR: % Yorum

en: &#8249; Older comments
tr_TR: &#8249; Eski Yorumlar

en: &#8249; Older posts
tr_TR: &#8249; Eski Konular

en: &copy;
tr_TR: &Kopya;

en: &larr; Home
tr_TR: &larr; Ana sayfa

en: 0 Comments
tr_TR: 0 Yorum

en: 1 Comment
tr_TR: 1 Yorum

en: About
tr_TR: Hakkında

en: About Section
tr_TR: Hakkımızda Bölümü

en: About Text
tr_TR: Hakkımda

en: Above Header
tr_TR: Üst kısmın üstünde

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activating
tr_TR: Etkinleştiriliyor

en: Add to Cart
tr_TR: Sepete Ekle

en: Address
tr_TR: Adres

en: After Heading
tr_TR: Başlıktan Sonra

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: Alternate Background Color
tr_TR: Alternatif Arka Plan Rengi

en: Archive for %s
tr_TR: %s arşivi

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Background Color
tr_TR: Arkaplan Rengi

en: Backgrounds
tr_TR: Arkaplanlar

en: Before Heading
tr_TR: Başlıktan Önce

en: Below Header
tr_TR: Üst kısmın altında

en: Blog / Archive
tr_TR: Blog / Arşiv

en: Blog Options
tr_TR: Blog Seçenekleri

en: Blog Page Title
tr_TR: Blog Sayfası Başlığı

en: Blog Post
tr_TR: Blog yazısı

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Body Text Color
tr_TR: Gövde Metin Rengi

en: Border Color
tr_TR: Sınır rengi

en: Border Width (px)
tr_TR: Kenarlık Genişliği (px)

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Box Background Color
tr_TR: Kutu Arka plan Rengi

en: Boxed
tr_TR: Kutulu

en: Breadcrumb Color
tr_TR: Breadcrumb Rengi

en: Breadcrumb Position
tr_TR: Kırıntı Pozisyonu

en: Button
tr_TR: Buton

en: Button Color
tr_TR: Buton Rengi

en: Button Hover
tr_TR: Buton Vurgu

en: Button Hover Color
tr_TR: Düğme Vurgulama Rengi

en: Button Hover Text Color
tr_TR: Buton Metni  Vurgu Rengi

en: Button Text
tr_TR: Düğme Metni

en: Button Text Color
tr_TR: Düğme Metin Rengi

en: Buttons
tr_TR: Düğmeler

en: By
tr_TR: Tarafından

en: By
tr_TR: Tarafından

en: CSS Styles
tr_TR: CSS stilleri

en: Call to Action
tr_TR: Eylem çağrısı

en: Call to Action (Text)
tr_TR: Arama Butonu( Yazı )

en: Call to Action (URL)
tr_TR: Arama Butonu URL

en: Capitalize
tr_TR: Yararlanmak

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Catalog View
tr_TR: Katalog Görünümü

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Choose Category
tr_TR: Kategori Seçin

en: Circle
tr_TR: Daire

en: Circle Outline
tr_TR: Daire anahat

en: Colophon Widget
tr_TR: Widget Klavyesi

en: Color
tr_TR: Renk

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Community
tr_TR: Topluluk

en: Contact Section
tr_TR: İletişim Bölümü ID

en: Contact Us
tr_TR: Bize Ulaşın

en: Contact form shortcode
tr_TR: İletişim formu kısa kodu

en: Contained
tr_TR: Kapsayan

en: Container Background Color
tr_TR: Data Alanı Arka Plan Rengi

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content Alignment
tr_TR: İçerik Hizalama

en: Content Area
tr_TR: İçerik Alanı

en: Content Boxed
tr_TR: İçerik Kutulu

en: Content Header
tr_TR: İçerik üstbilgisi

en: Content Type
tr_TR: İçerik türü

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr_TR: Devamını getir<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Copyright text
tr_TR: Telif hakkı metni

en: Custom CSS Styles
tr_TR: Özel CSS Stilleri

en: Custom Fonts
tr_TR: Özel Fontlar

en: Custom Home Page
tr_TR: Özel Ana Sayfa

en: Custom String
tr_TR: Özel Dize

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description Color
tr_TR: Açıklama Rengi

en: Disable Call to Action Button?
tr_TR: Arama butonunu kapat?

en: Disable on 404, Search & Archives?
tr_TR: 404, arama ve arşivlerde devre dışı bırak?

en: Disable on Blog page?
tr_TR: Blog sayfasında devre dışı mı?

en: Disable on Latest Posts Page?
tr_TR: Son Gönderiler Sayfasında devre dışı mı?

en: Disable on Pages?
tr_TR: Sayfalarda devre dışı mı?

en: Disable on Posts?
tr_TR: Gönderiler'de devre dışı mı?

en: Disable on WooCommerce Product Pages?
tr_TR: WooCommerce Ürün Sayfalarında devre dışı mı?

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Dropdown
tr_TR: Açılır Menü

en: E-mail
tr_TR: E-posta

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email Address
tr_TR: E-posta Adresi

en: Enable About Section
tr_TR: Hakkında Bölümünü Etkinleştir

en: Enable Blog Page Title
tr_TR: Blog Sayfa Başlığını Etkinleştir.

en: Enable Masonry Layout
tr_TR: Duvar düzenini etkinleştir

en: Enable Team Section
tr_TR: Ekip Bölümünü Etkinleştir

en: Enable Testimonial Section
tr_TR: Referans Bölümü'nü etkinleştir

en: Enable on Complete Website
tr_TR: Komple Web Sitesinde Etkinleştir

en: Entry Meta
tr_TR: Meta Girişi

en: Entry Title
tr_TR: Giriş Başlığı

en: Error 404
tr_TR: Hata 404

en: Excerpt
tr_TR: Alıntı

en: Excerpt Length
tr_TR: Alıntı Uzunluğu

en: Feature Section
tr_TR: Özellikler Bölümü

en: Feature Title
tr_TR: Özellik Başlığı

en: Featured Content
tr_TR: Öne Çıkan İçerik

en: Featured Image
tr_TR: Özellikli resim

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Feedback
tr_TR: Geri Bildirim

en: Flat
tr_TR: Düz

en: Font Color
tr_TR: Yazı rengi

en: Font Family
tr_TR: Font Ailesi

en: Font Size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Font Style
tr_TR: Font Stili

en: Font Weight
tr_TR: Font İcon

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Footer Bar
tr_TR: Altbilgi Çubuğu

en: Footer Menu
tr_TR: Altbilgi Menüsü

en: Footer Options
tr_TR: Altbilgi Seçenekleri

en: Footer Widgets
tr_TR: Altbilgi Araçları

en: Form Builder
tr_TR: Form Oluşturucu

en: Form Inputs
tr_TR: Form Girdileri

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Full Width
tr_TR: Tam Genişlik

en: Full Width Header
tr_TR: Tam Genişlik Başlık

en: Gallery Layout
tr_TR: Galeri Düzeni

en: Gallery Sidebar
tr_TR: Galeri Kenar Çubuğu

en: General Typography
tr_TR: Genel Tipografi

en: Get Started
tr_TR: Şimdi Başlayın

en: Go
tr_TR: Git

en: Google Fonts
tr_TR: Google Yazı Tipleri

en: Gradient
tr_TR: Eğim

en: Grid View
tr_TR: Izgara Görünümü

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Header Elements
tr_TR: Başlık Öğeleri

en: Header Layout
tr_TR: Başlık Düzeni

en: Header Menu
tr_TR: Başlık Menüsü

en: Header Menu Options
tr_TR: Üst Başlık Menüsü Seçenekleri

en: Header Options
tr_TR: Başlık Seçenekleri

en: Header Widget
tr_TR: Başlık Bileşeni

en: Header Widgets
tr_TR: Başlık yok

en: Heading 1 (H1)
tr_TR: Başlık 1 (H1)

en: Heading 2 (H2)
tr_TR: Başlık 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
tr_TR: Başlık 3 (H3)

en: Heading 4 (H4)
tr_TR: Başlık 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
tr_TR: Başlık 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
tr_TR: Başlık 6 (H6)

en: Headline
tr_TR: Başlık

en: Hero Area
tr_TR: Kahraman Alanı

en: Hide Site Title
tr_TR: Site başlığını gizle

en: Hide Tagline
tr_TR: Gizli Slogan

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Hover Border Color
tr_TR: Vurgulu Kenarlık Rengi

en: Hover Color
tr_TR: Vurgulu Rengi

en: Hover Text Color
tr_TR: Buton Metni  Vurgu Rengi

en: I already did
tr_TR: Zaten yaptım

en: Image Information
tr_TR: Resim Bilgisi

en: Inherit
tr_TR: Devralma

en: Inputs
tr_TR: Girişler

en: Italic
tr_TR: İtalik

en: Label Color
tr_TR: Etiket Rengi

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Layouts
tr_TR: Düzenler

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left Sidebar
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu

en: Letter Spacing (px)
tr_TR: Harf Aralığı, px

en: Line Height
tr_TR: Satır yüksekliği

en: Link Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Link Hover Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Link values together
tr_TR: Bağlantı değerleri birlikte

en: LinkedIn Link
tr_TR: Linkedin Link

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Links Color
tr_TR: Linklerin Rengi

en: Links Hover Color
tr_TR: Bağlantılar Vurgulu Rengi

en: List View
tr_TR: Liste Görünümü

en: Lowercase
tr_TR: Küçük harf

en: Main Menu
tr_TR: Ana Menü

en: Main Navigation
tr_TR: Ana Navigasyon

en: Main Sidebar
tr_TR: Ana Kenar Çubuğu

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Meta Text Color
tr_TR: Meta Metin Rengi

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
tr_TR: Büyük

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
tr_TR: Büyük

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
tr_TR: Düzenli

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
tr_TR: Küçük

en: Newer comments &#8250;
tr_TR: Daha yeni yorumlar &#8250;

en: Newer posts &#8250;
tr_TR: en yeni paylaşımlar &#8250;

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: No Comments
tr_TR: Yorum Yok

en: No Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu Yok

en: None
tr_TR: Yok

en: Nope, maybe later
tr_TR: Hayır, belki sonra

en: Number of Columns
tr_TR: Sütun sayısı

en: Ok, you deserve it
tr_TR: Tamam, bunu hakettin

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page %s
tr_TR: Sayfa %s

en: Page Content
tr_TR: Sayfa İçeriği

en: Page Elements
tr_TR: Sayfa Elemanları

en: Page Options
tr_TR: Sayfa Seçenekleri

en: Page Title
tr_TR: Sayfa Başlığı

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Paste your shortcode, video or image source
tr_TR: Kısa kod, video veya resim dosyasını yapıştır.

en: Permalink to %s
tr_TR: Kalıcı bağlantı %s

en: Phone no
tr_TR: Telefon yok

en: Post Content
tr_TR: Yazı İçeriği

en: Post Elements
tr_TR: Gönderi Öğeleri

en: Post Meta
tr_TR: Yazı Meta

en: Post Title
tr_TR: Yazı Başlığı

en: Posted in %s
tr_TR: %s de yazılmıştır.

en: Posted on
tr_TR: Yayınlanan

en: Posted on
tr_TR: Yayınlanan

en: Posts tagged %s
tr_TR: Yazı Etiketleri %s

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price Color
tr_TR: Fiyat Rengi

en: Pricing Tables
tr_TR: Fiyatlandırma Tabloları

en: Product Options
tr_TR: Ürün Seçenekleri

en: Quick Start:
tr_TR: Hızlı başlangıç:

en: Rating
tr_TR: Değerlendirme

en: Rating Color
tr_TR: Derecelendirme Rengi

en: Ratings
tr_TR: Puanlar

en: Read More &raquo;
tr_TR: Devamını Oku &raquo;

en: Read More Text
tr_TR: Devamını Oku

en: Read more &raquo;
tr_TR: Detaylar &raquo;

en: Recommended Plugins
tr_TR: Önerilen Eklentiler

en: Requested page not found. [404]
tr_TR: İstekte bulunulan sayfa bulunamadı. [404]

en: Responsive
tr_TR: Duyarlı

en: Responsive Options
tr_TR: Duyarlı Seçenekler

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right Sidebar
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu

en: Sale % Value
tr_TR: Satış % Değeri

en: Sale Bubble Style
tr_TR: Satılık Kabarcık Stili

en: Sale Notification
tr_TR: Satılık Bildirimi

en: Sale!
tr_TR: İndirim!

en: Scripts
tr_TR: Özel Kodlar

en: Scroll to Top
tr_TR: Yukarıya ilerleyin

en: Search for:
tr_TR: Arama:

en: Search here &hellip;
tr_TR: Burada &yardım;

en: Search results for: %s
tr_TR: %s için arama sonuçları

en: Select Post
tr_TR: Yazı Seç

en: Shop Options
tr_TR: Mağaza Ayarları

en: Shop Product
tr_TR: JJKids

en: Short Description
tr_TR: Kısa Açıklama

en: Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu

en: Sidebar Options
tr_TR: Kenar Çubuğu Seçenekleri

en: Sidebar Position
tr_TR: Kenar Çubuğu Konumu

en: Single Product Options
tr_TR: Tek Ürün Seçenekleri

en: Single Product Structure
tr_TR: Tek Ürün Yapısı

en: Site Branding
tr_TR: Site Başlığınız

en: Site Tagline
tr_TR: Site Sloganı

en: Site Tagline Color
tr_TR: Site Sloganı Rengi

en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

en: Site Title Color
tr_TR: Site Başlığı Rengi

en: Site Title Hover Color
tr_TR: Site Başlığı Vurgulu Renk

en: Social Links
tr_TR: Sosyal Linkler

en: Spread
tr_TR: Yayıldı

en: Square
tr_TR: Kare

en: Square Outline
tr_TR: Kare anahat

en: Standard Fonts
tr_TR: Standart Fontlar

en: Stretched
tr_TR: Gergin

en: Style
tr_TR: Stil

en: Sub Menu Background Color
tr_TR: Alt Menü Arkaplan Rengi

en: Subheadline
tr_TR: Alt Ana Başlık

en: Support
tr_TR: Destek

en: Tagged with:
tr_TR: Etiketler:

en: Team
tr_TR: Takım

en: Team Section
tr_TR: Takım Bölümü

en: Testimonial
tr_TR: Referans

en: Testimonial Section
tr_TR: Referans Bölümü

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Text Transform
tr_TR: Metin Dönüşümü

en: Text color
tr_TR: Metin rengi

en: Thanks :)
tr_TR: Teşekkürler :)

en: Theme Options
tr_TR: Tema Ayarları

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
tr_TR: Bu yazı şifre korumalıdır. Tüm yorumları görmek için şifreyi girin.

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
tr_TR: Bu kenar çubuğu, Ürün arşivi, Sepet, Ödeme ve Hesabım sayfalarında kullanılacaktır.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Top
tr_TR: Üst

en: Transparent Header
tr_TR: Şeffaf Başlık

en: Twitter Link
tr_TR: Twitter Bağlantısı

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: Upgrade To Pro
tr_TR: Güncelle Pro'ya Yükselt

en: Uppercase
tr_TR: Büyük harf

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: View all posts by %s
tr_TR: Bütün mesajları %s göster

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: WooCommerce Sidebar
tr_TR: WooCommerce Kenar Çubuğu

en: center
tr_TR: merkez

en: sec
tr_TR: saniye

en: team
tr_TR: takım
